Politycy: pacjenci powinni mieć dostęp do medycznej marihuany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2016 09:15

Politycy wszystkich partii są zgodni, że pacjenci powinni mieć dostęp do medycznej marihuany. Skuteczność jej działania potwierdzają także kolejne badania. Problem tkwi jednak w szczegółach.

Politycy: pacjenci powinni mieć dostęp do medycznej marihuany

O medycznej marihuanie znów głośno zrobiło się kilka dni temu, kiedy były rzecznik SLD Tomasz Kalita wyznał, że choruje na złośliwego raka mózgu. Jak dodał, w leczeniu mógłby pomóc olej konopny. Jednak w Polsce nie jest dopuszczony do użytku, w przeciwieństwie do np. Czech. Dlatego przedstawiciele SLD złożyli petycję do Sejmu w sprawie legalizacji medycznej marihuany.

Projekt wcześniejszej propozycji zmian w ustawie ugrupowania Kukiz’15 w tej sprawie, chociaż idący dalej, bo zakładający także możliwość uprawy marihuany po uzyskaniu zgody Inspekcji Farmaceutycznej, utknął w Biurze Analiz Sejmowych, które chce, żeby zajęła się nim Komisja Europejska.

Prawnicy uważają, że przepisy dotyczące hodowli marihuany medycznej i jej użycia mogą wpływać na swobodę przepływu towarów i usług w UE. Procedura notyfikacyjna może zająć nawet kilka miesięcy.

Los petycji i projektu SLD jest teraz w rękach marszałka Sejmu. Jeśli zdecyduje, że warto go dalej procedować, to skieruje go do komisji ds. petycji, a ta dalej do komisji zdrowia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum