Po obradach Prezydium NRL

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2017 18:38

W piątek (9 czerwca) Prezydium NRL podjęło stanowiska: w sprawie projektu rozporządzenia nt. wysokości opłat za krew i jej składniki w 2018 r., projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego ws. warunków prowadzenia studiów, a także projektu zarządzenia prezesa NFZ określającego warunki zawierania i realizacji umów w leczeniu szpitalnym w zakresie świadczenia w SOR oraz w izbie przyjęć.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że wzrost cen za preparaty krwiopochodne powinny być refundowane w ryczałcie szpitali.

Prezydium NRL proponuje w § 5 ust. 3 projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia studiów wskazanie kryteriów, według których określa się dorobek naukowy nauczycieli akademickich, prowadzących zajęcia na kierunku lekarskim z zakresu nauk medycznych.

W sprawie projektu zarządzenia prezesa NFZ dot. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w zakresie świadczenia w izbie przyjęć, Prezydium NRL zwraca uwagę na proponowaną przez NFZ zmianę polegająca na usunięciu wskazania osoby uprawnionej do określania stawki bazowej. Oceniono to negatywnie. Podkreślono, że nie jest jasne, czy kwota bazowa będzie ustalana automatycznie, np. przez system informatyczny, czy też powinien ją ustalać prezes NFZ.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowało również apel do ministra zdrowia dotyczący powołania zespołu do spraw opracowania zmian w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów.

Czytaj: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum