Piotr Liroy-Marzec złożył projekt o legalizacji marihuany leczniczej

Autor: fakt.pl/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2016 16:21

Piotr Liroy-Marzec, poseł Kukiz'15, złożył na ręce marszałka Sejmu swój pierwszy projekt ustawy. Czego dotyczy? - Nie jest tajemnicą, że od dawna jestem zwolennikiem i propagatorem legalizacji medycznej marihuany - wyjaśnia.

Liroy-Marzec złożył projekt o legalizacji marihuany leczniczej. Fot. Archiwum

- Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom prawo do ochrony zdrowia, w tym do świadczeń zgodnych z aktualną wiedzą medyczną, a nie tylko z aktualną polityką rządową. Będę o to walczył - mówi Faktowi24 raper i polityk.

Poseł przyznaje, że legalizacja marihuany leczniczej, jest dla niego priorytetem. - To kluczowa sprawa dla naszych rodziców, sióstr, braci, dziadków... Dla wszystkich, którzy ciężko chorują. To już nie jest kwestia światopoglądu a zdrowego rozsądku - tłumaczy.

Zaznacza, że udało mu się przekonać posłów z wszystkich ugrupowań. Zarówno z rządu, jak i opozycji. - Jestem przekonany, że ustawa przejdzie, bo naprawdę nie ma się do czego przyczepić - uważa Piotr Liroy-Marzec z Kukiz’15.

Bez poparcia Prawa i Sprawiedliwości, które ma większość w Sejmie, inicjatywa posła Liroya-Marca nie przejdzie. Czy posłowie tej partii zagłosują za? - Jestem o tym przekonany - twierdzi Liroy.

Według ruchu Kukiz'15, projekt ustawy wprowadza rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pacjentów lekarzy i władz. Przewiduje zamknięty krajowy system zaopatrzenia i terapii.

Decyzja o zastosowaniu należy do lekarza, jeżeli jest to zgodne z wiedzą medyczną i prawami pacjenta. ”Lekarz po zbadaniu potrzeb pacjenta określa zapotrzebowanie, a pacjent uzyskuje lek z uprawy prowadzonej na podstawie zezwolenia Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, co zapewnia szczelność systemu. System jest wyłączony spod regulacji prawa farmaceutycznego w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji na rynku leków w sposób zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dodatkowo system realizuje zadania z zakresu polityki ochrony zdrowia i badań naukowych nad bezpieczeństwem leczenia" - czytamy w streszczeniu projektu.

Czytaj: www.fakt.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum