Pacjenci nauczyli się skarżyć szpitale

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2013 09:44

W 2013 r. liczba roszczeń pacjentów wzrasta lawinowo. Od początku roku w czterech województwach złożono 135 skarg przeciwko placówkom medycznym.

Jak podaje Puls Biznesu, coraz częściej chorzy wykorzystują nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Od początku 2012 roku zezwala ona dochodzić roszczeń przeciwko placówkom służby zdrowia nie tylko przed sądem, ale również przed specjalnymi komisjami przy wojewodach. 

Wtym roku liczba takich wniosków wzrosła lawinowo. W części województw w ciągu kilku miesięcy złożono ich już prawie tyle, co w całym ubiegłym roku.

Gazeta zbadała liczbę złożonych w I kwartale tego roku wniosków w czterech województwach. Było ich 135. Tymczasem firma ubezpieczeniowa Iner szacowała, że we wszystkich 17 województwach w tym okresie wpłynie ponad 100 takich wniosków.

Zdaniem przedstawicieli ubezpieczyciela, liczba wniosków rośnie wraz ze wzrostem świadomości pacjentów o możliwości dochodzenia roszczeń. To nie w smak branży medycznej - czytamy w gazecie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum