Obostrzenia zniesiono, ale ustawa covidowa działa. Urzędnicy nadal wyłączeni z odpowiedzialności karnej

Autor: oprac. JJ • Źródło: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 11:37

Jak informuje Dziennik Rzeczpospolita Prokuratura Regionalna w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące wystawienia faktur z zerowym VAT za sprzedaż respiratorów dla Ministerstwa Zdrowia. Faktury, które wystawił kontrowersyjny kontrahent resortu – spółka „E&J" z Lublina – powinny mieć 8-proc. VAT. W grę wchodzi niebagatelna suma z kontraktu, którego spółka nie zrealizowała – 160 mln zł.

Pandemiczne przepisy są znoszone, poza tymi zwalniającymi urzędników od odpowiedzialności. Fot. AdobeStock
  • Art. 76 ustawy covidowej wyłącza karalność czynów urzędników, jeśli realizowane są w interesie publicznym i związane są ze zwalczaniem skutków Covid-19. Przepis tak ogólny, że rodzi możliwość nadużyć.
  • Mimo zniesienia praktycznie wszystkich obostrzeń związanych z pandemią rząd nadal stosuje przepisy z ustawy covidowej, wyłączające odpowiedzialność karną i dyscyplinarną urzędników
  • Zdaniem Henryka Kowalczyka, posła PiS, instrumenty z ustawy covidowej nie są jego nadużywane a w obliczu przewidywanej czwartej fali to nie czas, aby wracać do przepisów sprzed pandemii

Kontrowersyjna ustawa covidowa

Śledztwo w tej sprawie jest efektem zawiadomienia posłów KO. Tymczasem kilka tygodni temu warszawska prokuratura umorzyła sprawę nadużycia uprawnień m.in. przez ówczesnych ministrów zdrowia Łukasza Szumowskiego i Janusza Cieszyńskiego, uznając, że nie doszło do czynu zabronionego. Urzędników chroni bowiem tzw. specustawa covidowa wprowadzona przez rząd w kwietniu 2020 r.

Art. 76 ustawy covidowej wyłącza karalność czynów (także dyscyplinarnych), jeśli realizują oni w interesie publicznym obowiązki i zadania związane ze zwalczaniem skutków Covid-19. Przepis jest na tyle ogólny, że rodzi możliwość nadużyć.

Jak mówi Michał Szczerba, poseł KO, który bada zakupy w ministerstwie, prokuratura z jednej strony stwierdza, że resort przyjął wadliwe faktury, ale nie widzi przestępstwa. Ściga natomiast przedsiębiorcę, który je przedłożył.

Znoszone są obostrzenia, poza tymi wyłączającymi odpowiedzialność urzędników

Mimo zniesienia praktycznie wszystkich obostrzeń związanych z pandemią rząd nadal stosuje przepisy z ustawy covidowej, wyłączające odpowiedzialność karną i dyscyplinarną urzędników.

Rządzący blokują projekt KO znoszący odpowiedzialność polityków i urzędników za naruszenia w pandemii. Wpłynął on do Sejmu pod koniec lipca ubiegłego roku. Na początku września skierowano go do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych i tam utknął.

W uzasadnieniu projektu jego projektodawcy wskazują, że Ministerstwo Zdrowia i Centralna Baza Rezerw Epidemicznych dokonały zakupów (w niespełna trzy miesiące) o wartości przekraczającej 850 mln zł. Nieprawidłowości w wydatkach resortu przy zastosowaniu ustawy covidowej potwierdziła także Najwyższa Izba Kontroli.

Nie będzie prac nad projektem?

Henryk Kowalczyk, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, tłumaczy, że jest za wcześnie, by „wracać do przepisów sprzed pandemii".

Jego zdaniem to nie jest czas na odwoływanie ustaw covidowych. Stwierdza, że czeka nas jesień a czwarta fala jest przed nami. Dopóki nikt nie odwołał stanu pandemii, stan zagrożenia istnieje i nie ma sensu tego robić. Podkreśla, że instrumenty z tych ustaw nie są jego nadużywane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum