Nowelizacja ustawy refundacyjnej - pierwsze czytanie w Sejmie

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2012 13:34

W środę po południu (11 stycznia) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy refundacyjnej. Znosi ona m.in. kary dla lekarzy za źle wypisane recepty. Zmiany domagało się środowisko lekarskie, prowadząc od niemal dwóch tygodni tzw. protest pieczątkowy.

We wtorek rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept (dokładniej art. 48 ustęp 8). Mówiły one o tym, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. 

Dziś po południu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy refundacyjnej. Przepisy mogą być przyjęte kolejnym posiedzeniu - 1 i 2 lutego.

Od początku roku przeciwko przepisom refundacyjnym protestują lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego. Oprócz usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki.

Od spełniania tych warunków uzależniają zakończenie protestu pieczątkowego.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum