Interia, RZ/Rynek Zdrowia | 27-02-2020 11:10

Nowe zasady dotyczące zleceń na wyroby medyczne - od kwietnia elektronicznie

Od stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne, w tym sprzęt stomijny, pieluchomajtki i cewniki. Od 1 kwietnia br. korzystanie z nowego systemu elektronicznych zleceń będzie obowiązkowe.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie od 1 lipca 2019 roku, jednak po fali krytyki resort zdrowia przeanalizował uwagi środowiska lekarzy, pacjentów i wytwórców oraz dostawców wyrobów medycznych. Po analizie zaproponował zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Czytaj także: Zlecenia na wyroby medyczne po poprawkach. Czy nowe przepisy spełnią oczekiwania?

Według obowiązujących dzisiaj przepisów elektronicznego potwierdzania zleceń w NFZ można dokonać w gabinecie lekarskim. Oszczędza to niepełnosprawnym pacjentom oraz ich opiekunom dojazdów i często długiego oczekiwania w kolejkach w oddziałach NFZ. W praktyce jednak w niektórych placówkach wystawiane są nadal stare zlecenia, ponieważ przychodnie są jeszcze w trakcie przejścia na system nowych zleceń. Od 1 kwietnia br. korzystanie z nowego systemu będzie obowiązkowe.

Sposób wystawiania zlecenia jest uzależniony od możliwości technicznych, jakimi dysponuje placówka medyczna wystawiająca zlecenie. Zlecenie może być nawet wystawione odręcznie i również będzie ważne, natomiast pacjent będzie z takim zleceniem musiał wykonać dodatkowe czynności.

Zlecenie, które pozytywnie przeszło weryfikację online oraz ma nadany unikalny numer identyfikujący i kod kreskowy, można od razu przekazać do sklepu medycznego. W innym przypadku konieczne jest uzyskanie akceptacji NFZ. Pacjent może osobiście odwiedzić najbliższy oddział NFZ lub przesłać zlecenie do NFZ, aby uzyskać akceptację.

Zweryfikowane przez NFZ zlecenie zostanie odesłane na podany przez pacjenta adres. Wizyta w NFZ również jest konieczna, jeśli zlecenie nie przeszło pozytywnie weryfikacji online lub wystawiono je ręcznie. Pacjent posiadający ważną kartę na zaopatrzenie w wyroby medyczne, do końca roku 2020 może otrzymać zlecenie wystawione odręcznie lub bez nadanego kodu kreskowego i będzie mógł zrealizować takie zlecenia bez konieczności przesyłania go do akceptacji NFZ.

Więcej: biznes.interia.pl