Nocne dyżury lekarskie: przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2016 14:37

Z jednej strony od kondycji psychofizycznej lekarza zależy ludzkie zdrowie i życie, z drugiej wypoczynek w postaci snu z pewnością nie jest czynnością zawodową. Sen akceptują jedynie szpitale, w których lekarze pracują bez przerwy co najmniej 16 godzin - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Nocne dyżury lekarskie: przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać
Na wielu forach internetowych pacjenci skarżą się, że nie udzielono im pomocy w nocy, bo lekarz spał. Tymczasem przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać w trakcie dyżuru. Fot. Archiwum

Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy twierdzi na łamach DGP, że lekarze mają pokoje socjalne, w których mogą wypocząć, a nawet spać. Tłumaczy, że lekarze pracują w tygodniu nierzadko po 16 godzin bez przerwy, a w święta nawet 30 godzin, więc jeśli na oddziale nie ma nagłych przypadków, lekarzowi wolno się zdrzemnąć.

Z kolei Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie uważa, że lekarz powinien być stałej gotowości i nie może spać.

DGP informuje, że żaden przepis nie rozstrzyga, czy lekarz może spać na dyżurze. Żaden z pytanych przez gazetę szpitali nie posiadał wewnętrznych zarządzeń regulujących tę kwestię. Większość jednostek jednak stała na stanowisku, że dyżur nocny to czas pracy i nie płaci się lekarzom za spanie.

Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 października 2000 r. stwierdził, że na dyżury medyczne składa się "szczególne połączenie normalnego wykonywania pracy, gotowości do wykonywania pracy oraz wypoczynku (w tym snu)".

Więcej: www.praca.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum