Niemcy: pacjenci najczęściej skarżą się na ortopedów

Autor: Deutsche Welle/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2013 20:04

W Niemczech wskutek błędów lekarskich zmarły w 2012 roku 82 osoby, a 12 tysięcy pacjentów żąda odszkodowań za inwalidztwo - wynika z raportu przedstawionego przez rzeczoznawców i punkty mediacyjne.

W 2012 roku 12 232 pacjentów zwróciło się po zabiegach operacyjnych do punktów mediacyjnych, domagając się odszkodowań za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Rok wcześniej w tej samej sprawie skarg było o ponad tysiąc mniej.

Federalna Izba Lekarska poinformowała, że rzeczoznawcy uznali 7 578 skarg za zasadne. W 1 889 przypadkach stwierdzili, że późniejsze dolegliwości pacjentów były efektem popełnionych przez lekarzy błędów. W 391 rzeczoznawcy doszli do wniosku, że albo lekarz popełnił błąd, albo pacjentowi nie uświadomiono w dostateczny sposób ryzyka związanego z zabiegiem operacyjnym.

W większości przypadków, gdzie błąd ze strony lekarza był ewidentny, stwierdzono u pacjentów niewielki uszczerbek na zdrowiu. Ale wskutek błędu lekarzy w 2012 roku zmarły w Niemczech 82 osoby.

Większość dolegliwości miała związek z zabiegami ortopedycznymi stawu biodrowego i kolana, następnie z operacjami po złamaniach podudzia, stawu skokowego albo przedramienia. W 2012 r. wzrosła też liczba skarg po operacjach raka piersi. Podczas gdy przed dwoma laty zarejestrowano 15 takich przypadków, w 2012 już 25.

Według Federalnej Izby Lekarskiej w 2012 roku zarejestrowano ponad 18 mln pobytów w szpitalach i 800 mln wizyt lekarskich. W ocenie  Andreasa Crusiusa, prezesa Izby Lekarskiej Meklemburgii-Przedpomorza, a zarazem przewodniczącego konferencji Komisji Rzeczoznawców i Punktów Mediacyjnych, w porównaniu z tymi danymi, liczba odnotowanych błędów lekarskich jest niewielka. 

Więcej: www.dw.de 

 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum