Niedzielski chce danych o hejcie i groźbach wobec medyków. Zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia29 lipca 2021 14:05

Adam Niedzielski zwrócił się oficjalnie do ministra sprawiedliwości o przekazanie danych dotyczące m.in. ilości składanych przez medyków wniosków o ściganie w sprawach dotyczących przemocy i gróźb wobec nich oraz liczby wszczętych postepowań.

Od początku pandemii narasta hejt wobec medyków. Fot. Shutterstock
  • Antyszczepionkowcy, koronasceptycy i antysystemowcy kierują pod adresem medyków inwektywy i groźby, nawet pozbawienia życia
  • Fala hejtu narasta od początku pandemii i przybiera coraz ostrzejsze formy, nawet z użyciem siły jak to miało miejsce przed punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim
  • Minister Niedzielski chce poznać liczbę wszczętych postępowań w sprawie gróźb wobec medyków, wiedzieć ile takich postępowań jest prowadzonych z urzędu. Zwrócił się też o objęcie takich postepowań szczególnym nadzorem

Rzecznik potwierdza, ale nie komentuje

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP potwierdził, że minister Niedzielski wysłał takie pismo do ministra Ziobry. "Szerzej sprawy nie komentuję" - stwierdził.

Szef MZ wskazał w piśmie do szefa MS, że występowanie czynów zabronionych mogących wypełniać znamiona przestępstw stypizowanych w art. 190, 190a i 191 Kodeksu Karnego jest coraz liczniejsze.

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu rynekzdrowia.pl w lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych propagujących wiedzę na temat koronawirusa i szczepień uderza mowa nienawiści. Są ośmieszani, wyzywani, straszeni śmiercią.

Hejt na medyków: od debila po groźbę śmierci

- Hejt zaczął się nasilać od wybuchu pandemii nowego koronawirusa w Polsce i obecnie chyba osiągnął swoje maksymalne rozmiary. Do antyszczepionkowców dołączyli koronasceptycy, antysystemowcy. Zjawisko napędza też wysyp coraz to nowszych teorii spiskowych – mówił nam lekarz Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.

Jak stwierdził Fijałek, są trzy grupy stosujących mowę nienawiści. Najmniej niebezpieczni są ci, którzy podważają wiarygodność specjalisty.

- Czytam, że jestem nieukiem, że reumatolog nie ma prawa wypowiadać się o zjawiskach epidemiologicznych oraz szczepionkach, że powinienem zająć się leczeniem, a nie aktywnością w mediach. Druga grupa, groźniejsza, wyzywa. „Ty idioto, debilu, lecz się na głowę, bo na nogi już za późno” - to tylko niektóre z epitetów. Dostaję całą masę przekleństw, upokarzających ocen – opisywał Bartosz Fiałek.

Jego zdaniem trzecią, najgroźniejszą grupą stanowią osoby, które kierują pod adresem medyków groźby karalne. Sam otrzymywał e-mailem bezpośrednie ostrzeżenie o śmierci – swojej i rodziny - jeśli nie zakończy aktywności dotyczącej informowania o pandemii Covid-19.

Dodajmy, że niedawno przed punktem szczepień przeciw COVID-19 w Grodzisku Mazowieckim usiłowała wejść grupa agresywnie zachowujących się ludzi. Doszło do szamotaniny a policja zatrzymała dwie osoby.

Czytaj więcej: Antyszczepionkowcy zaatakowali punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. Interweniowała policja

Atak na punkt szczepień. Dr Grzesiowski: "To efekt bierności państwa na agresję słowną"

Ile toczy się postępowań w sprawie gróźb karalnych?

Niedzielski poprosił o przekazanie informacji dotyczących liczby wniosków o ściganie składanych w takich sprawach przez osoby wykonujące zawody medyczne oraz inne biorące udział w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w okresie stanu zagrożenia epidemią, a potem stanu epidemii wywołanej koronawirusem.

Minister chce też poznać liczbę wszczętych w ich wyniku postępowań. Szef MZ zapytał także o postępowania prowadzone z urzędu. Zwrócił się też o objęcie postepowań szczególnym nadzorem.

Czytaj także: Antyszczepionkowcy zakłócili konferencję ministra zdrowia. Braun nazwał Niedzielskiego "zbrodniarzem"

Polskie Żółte Kamizelki. Kim są ludzie, którzy napadli na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum