Niedzielski: Rada Ministrów ma zająć się ustawą o Funduszu Kompensacyjnym w najbliższym czasie

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP25 czerwca 2021 18:45

Jak zapowiedział w piątek minister Adam Niedzielski, w przyszłym tygodniu, albo kolejnym, Rada Ministrów ma zająć się projektem ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny.

Niedzielski: Rada Ministrów ma zająć się ustawą o Funduszu Kompensacyjnym w najbliższym czasie
Jak poinformował minister Niedzielski wkrótce Rada Ministrów ma zając sięb ustawą o Funduszu Kompensacyjnym. Fot. screen Polsat News
  • Rada Ministrów ma zająć się w nadchodzącym, albo w jeszcze następnym tygodniu, projektem ustawy o powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, który zapowiadany był niemal od początku roku
  • Jak wyjaśniał minister Niedzielski, liczba uwag, jaką otrzymał resort zdrowia do przegotowanego projektu w wyniku konsultacji publicznych, była ogromna, co spowolniło nad nim pracę
  • Ewentualne rekompensaty będą przeznaczone również dla osób, które zaszczepiły się przed przyjęciem planowanej ustawy

Minister Zdrowia Adam Niedzielski pytany był w piątek w internetowej części wywiadu w Radiu Zet, dlaczego, mimo zapowiadanej od wielu miesięcy ustawy powołującej fundusz kompensacyjny, nadal nie została ona uchwalona.

Powołanie Funduszu trwa, bo…

Według wcześniejszych zapowiedzi projekt przewidywałby odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Jak przyznał minister Niedzielski, resort przygotował projekt wiele miesięcy temu, ale wprowadza on do polskiego systemu prawnego nowe rozwiązanie, mianowicie "uproszczony tryb dochodzenia świadczenia kompensacyjnego" i w związku z tym resort po konsultacjach projektu otrzymał wiele uwag do niego.

- Liczba uwag, jaką otrzymaliśmy w wyniku konsultacji publicznych, była rzeczywiście ogromna - powiedział Niedzielski. Zapewnił, że resort wszystkie je analizował.

Projekt uwzględnia wnioski i uwagi publicznej dyskusji

- Została przygotowana już \ wersja uwzględniająca wnioski z dyskusji publicznej i już w najbliższym czasie ta ustawa, i to mówię naprawdę o najbliższym tygodniu bądź następnym tygodniu, wejdzie na posiedzenie Rady Ministrów po to, żeby być rekomendowana do przeprowadzenia przez Sejm – przekazał minister.

Zapewnił, że niezależnie od momentu przyjęcia ustawy ewentualne rekompensaty będą przeznaczone również dla osób, które zaszczepiły się przed przyjęciem planowanej ustawy.

Od 27 grudnia ub.r. w Polsce wykonano ponad 27,6 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 12 mln osób. Zgłoszono 11 892 niepożądane odczyny poszczepienne - podano w piątek na rządowych stronach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum