Niderlandy: wraca debata o eutanazji; kwestie religijne najmniej ważne

Autor: polonia.nl/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 10:04

W Niderlandach wraca debata o prawie do eutanazji. Będzie to jeden z tematów dyskutowanych przed wyborami do parlamentu w 2021 r. Niderlandy były pierwszym krajem na świecie, który uregulował kwestię eutanazji drogą specjalnej ustawy. W 2019 r. padł tu rekord w liczbie wniosków z prośbą o zakończenie życia.

Szpital w Amsterdamie, Fot. DennisM2/Flickr (Public Domain) (zdjęcie ilustracyjne)

Expertisecentrum Euthanasie - krajowe centrum eutanazji poinformowało, że w 2019 r. otrzymało rekordową liczbę wniosków o umożliwienie zakończenia życia. Było ich w sumie 3122, a więc o 22 proc. niż rok wcześniej. Spośród wszystkich wniosków o eutanazję złożonych w 2019 r., wyrażono zgodę na jej przeprowadzenie w przypadku 898 osób (29 proc. próśb). Przewiduje się, że w 2020 r. liczba wniosków o przeprowadzenie eutanazji ponownie wzrośnie.

Część sił politycznych w Niderlandach jest jednak przeciwnych eutanazji - partie: Christen-Democratisch Appèl (CDA), Socialistische Partij (SP), ChristenUnie (CU) i Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Uważają, że prawo do eutanazji nie jest żadnym rozwiązaniem. System społeczny powinien iść w kierunku lepszej opieki nad osobami starszymi i chorymi, w tym opieki paliatywnej, jak również pomagać wychodzić z samotności.

Holendrzy w dyskusji o eutanazji są pragmatyczni. Kładą nacisk przede wszystkich na kwestie ludzkie - związane z bólem, nieznośnym cierpieniem i uporczywą terapią. Rozmawiają o psychice chorych i skutkach społecznych prawa do eutanazji. Kwestie religijne w tej debacie odgrywają rolę mniej niż marginalną.

Więcej: polonia.nl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum