Negocjacje dotyczące cen leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2012 18:22

Trwają negocjacje z firmami farmaceutycznymi, aby na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 marca, pojawiły się kolejne leki. Ministerstwo zdrowia nie ujawnia na razie szczegółów nowej listy, ani terminu jej publikacji.

Cały czas trwają negocjacje z firmami farmaceutycznymi i informowanie na tym etapie o szczegółach nowej listy mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wynik tych rozmów - stwierdziła w piątek (17 lutego) PAP rzeczniczka prasowa resortu Agnieszka Gołąbek.

Jak poinformowała, po odwołaniu w ubiegłym tygodniu odpowiedzialnego za politykę lekową wiceministra Andrzeja Włodarczyka, obecnie te kompetencje przejął wiceminister Jakub Szulc. 

Resort informował w styczniu, że otrzymał ponad 130 wniosków od koncernów farmaceutycznych w sprawie obniżki cen leków refundowanych.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w resorcie zdrowia, na nowej liście pojawi się ok. 200 nowych pozycji, w większości leków generycznych. Natomiast w przypadku ok.100 leków udało się wynegocjować obniżkę ceny, np. jednego z rodzajów pasków do glukometrów.

Rzeczniczka Agencji Oceny Technologii Medycznych Katarzyna Jagodzińska poinformowała w rozmowie z PAP, że powołana przy Agencji Rada Przejrzystości zaopiniowała w środę wniosek MZ dotyczący refundacji ok. 800 leków poza wskazaniami medycznymi wymienionymi przy ich rejestracji w charakterystyce produktu leczniczego.

Rada uznała za zasadne refundowanie m.in. w przypadkach leków onkologicznych i pediatrycznych. Minister zdrowia może, po otrzymaniu opinii Rady Przejrzystości, podjąć decyzję o refundacji niektórych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi. Umożliwiła to styczniowa nowelizacja ustawy refundacyjnej.

Do resortu zdrowia wpłynęło kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń lub innej grupy wiekowej pacjentów.

Zgodnie z ustawą refundacyjną (weszła w życie 1 stycznia) lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące. Jest ona publikowana w formie obwieszczenia MZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum