NSA: zamknięcie przychodni na czas strajku niegodne z prawem

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2016 08:54

Naczelny Sąd Administracyjny 22 lipca wydał dwa wyroki, w których przyznał rację rzecznikowi praw pacjenta. Według NSA przychodnia to nie podmiot czysto komercyjny i nie można go zamknąć na czas strajku.

NSA: zamknięcie przychodni na czas strajku niegodne z prawem
NSA: zamknięcie przychodni na czas strajku niegodne z prawem. Fot. Archiwum

Orzeczenia NSA to pokłosie strajków lekarzy ze stycznia 2015 r. 2 i 5 stycznia wiele przychodni było zamkniętych, a pacjenci odchodzili z kwitkiem. Rzecznik praw pacjenta wszczął z urzędu wiele postępowań, których efektem było wydanie decyzji stwierdzających zbiorowe naruszenie praw pacjentów.

Orzeczenia NSA dotyczyły Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Dolnym oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Laumed w Przemyślu.

W obu przypadkach rzecznik praw pacjenta stwierdził naruszenie art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Placówki odwołały się od decyzji RPP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W obu wypadkach WSA oddalił skargi. Jego zdaniem decyzje rzecznika nie naruszają prawa. Zamknięcie przychodni 2 i 5 stycznia 2015 r. rzeczywiście ograniczyło możliwość składania wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Obie placówki odwołały się do NSA. Ten jednak, podobnie jak WSA, nie miał wątpliwości, że doszło do naruszenia praw pacjentów. Uzasadnienia obu wyroków były podobne (sygn. akt II OSK 502/16, II OSK 855/16).

Według NSA obie placówki naruszyły prawo. Fakt uczestniczenia w strajku nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów ustawy o prawach pacjentów oraz konstytucyjnych zasad ochrony zdrowia.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum