NRL popiera Kolegium Lekarzy Rodzinnych w sprawie wskazań rejestracyjnych

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2012 11:51

Prezydium NRL w piątek (27kwietnia) wyraziło poparcie dla listu otwartego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w sprawie podstawy ordynacji i refundacji leków z dnia 21 marca br.

W liście czytamy: „Aktualnie obowiązujący system refundacji leków oparty jest o dokumenty zwane Charakterystyką Produktu Leczniczego Ludzkiego (ChPL) zgromadzone w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL WM i PB). Przyjęte rozwiązanie podnosi ChPL do ważnej rangą wskazówki farmakoterapeutycznej, szczególnie jej fragment zamieszczony w ppkt 4.1 zatytułowany Wskazania do stosowania".

Rejestracją objęte są leki innowacyjne i generyczne. Procedury dla produktów innowacyjnych i generycznych mają swoją specyfikę. Wskazania do stosowania danego produktu zawarte w jego opisie składanym przy rejestracji przez producenta lub podmiot odpowiedzialny muszą być weryfikowane.

Analiza dokumentów zdaniem KLR pozwala na sformułowanie kliku wniosków. Otóż dokumenty pochodzą z różnych lat i w większości brak śladów ich aktualizacji. Wskazania dla danego produktu bywają niestety niepełne w stosunku do aktualnych wskazań dotyczących używania substancji aktywnej produktu.

Zdaniem KRL sposób opisu wskazań dotyczących części substancji czynnych jest niejednolity, np. dla antybiotyków bywa iż w jednym przypadku są formułowane na podstawie antybiogramu, a w innym - rozpoznania klinicznego.

Stanowisko Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zostało także poparte przez Konferencję Prezesów Towarzystw Lekarskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum