NRL polemizuje z RPO ws. zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2017 19:08

Samorząd lekarski nie podziela stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, zgodnie z którym kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu nie ulega zatarciu. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia.

NRL polemizuje z RPO ws. zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu
NRL polemizuje z RPO w sprawie zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Fot. Archiwum

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje nowelizację przepisu (art. 110 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich), który wskazuje, że orzeczona przez sąd lekarski kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu nie ulega zatarciu. RPO uznaje, że brak możliwości powrotu do wykonywania zawodu po orzeczeniu kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu może być niezgodny z art. 65 ust. 1 Konstytucji gwarantującym wolność wykonywania zawodu.

Samorząd lekarski nie podziela tego stanowiska. Przypomina, że kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty jest najsurowszą karą, jaką sąd lekarski może orzec za naruszenie przez lekarza zasad etyki lekarskiej czy przepisów związanych z wykonywaniem zawodu.

Kara ta w historii odrodzonego w 1989 r. samorządu lekarskiego została prawomocnie orzeczona w 11 przypadkach. Analiza przypadków, w których doszło do orzeczenia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza wskazuje, że jest ona wymierzana jako sankcja za niedające się w żaden sposób usprawiedliwić czyny godzące w istotę powołania do wykonywania zawodu lekarza czy lekarza dentysty.

NRL w piśmie do ministra zdrowie zwraca też uwagę, że ewentualne odzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu lekarza czy lekarza dentysty po kilkunastu latach (RPO sugeruje, aby następowało to po 15 latach) od uprawomocnienia się orzeczenia o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu wydaje się wysoce dyskusyjne z uwagi na wieloletnią przerwę w wykonywaniu zawodu, w czasie której osoba ta traci umiejętności fachowe i kontakt z aktualną wiedzą medyczną niezbędną do prawidłowego wykonywania zawodu.

Czytaj: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum