×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NRL o informacjach przekazywanych lekarzowi specjaliście

Autor: NIL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 03 czerwca 2019 14:11

Naczelna Rada Lekarska opublikowała swoje stanowiska z 31 maja ws. nowelizacji ustawy kodeks karny, wyceny świadczeń stomatologicznych, projektu rozporządzenia dot. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, projektu zarządzenia prezesa NFZ nt. warunków zawierania i realizacji umów w zakresie leczenia szpitalne (chemioterapia).

NRL o informacjach przekazywanych lekarzowi specjaliście
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydium w stanowisku dotyczącym ogólnych warunków umów na udzielanie świadczeń zwraca uwagę, że wątpliwości budzi tryb i sposób informowania przez lekarza poradni specjalistycznej lekarza kierującego o sposobie leczenia pacjenta w poradni specjalistycznej.

Zmieniany § 12 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie określa w jasny sposób, jak często lekarz specjalista ma informować lekarza kierującego.

Ponadto w ocenie Prezydium wątpliwości budzi brzmienie ust. 5 pkt § 12 załącznika do ww. rozporządzenia, w kontekście decydowania przez lekarza specjalistę o braku możliwości samodzielnego zweryfikowania ordynowanych leków przez lekarza kierującego. Jeżeli lekarz specjalista uzna brak możliwości samodzielnego zweryfikowania zaordynowanych leków, wówczas ciąży na nim obowiązek precyzyjnego informowania lekarza kierującego o przebiegu leczenia, w tym o ordynowanych lekach. Przedmiotowa kwestia leży w sferze umiejętności lekarza kierującego i jako taka nie powinna być oceniana przez lekarza specjalistę.

NRL zaznacza, że sama idea informowania przez lekarza specjalistę lekarza kierującego o przebiegu leczenia jest dobrą praktyką. Nie powinna jednak przybierać ona charakteru obligatoryjnego, ani tym bardziej nie powinno być to sankcjonowane, zwłaszcza w kontekście bardzo nieprecyzyjnych przepisów w tym zakresie.

Ponadto, zdaniem NRL, proponowana zmiana nie precyzuje co powinno się stać z informacją przekazaną przez lekarza specjalistę lekarzowi kierującemu, w jakiej formie powinna być ona przekazana.

Czytaj: www.nil.org.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum