NIL zajmie się lekarką fałszującą dyplomy

Autor: Polsat News/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2017 09:31

Dr Wojciech Łącki z Naczelnej Izby Lekarskiej w programie telewizyjnym "Państwo w Państwie" poświęconym sprawie lekarki, która m.in. fałszowała swoje dyplomy lekarskie, zapewnił, że zostaną podjęte działania w celu sprawdzenia przydatności do wykonywania zawodu doktor Lindy H., ponieważ istnieją podejrzenia, że jej stan psychiczny ją dyskwalifikuje.

NIL zajmie się lekarką fałszującą dyplomy
Fot. archiwum

Jeszcze jako mężczyzna ukończyła Lubelską Akademię Medyczną i uzyskała specjalizację internisty. Po zmianie płci wyjechała w latach 90. do Nowej Zelandii. Już jako Linda A. zatrudniła się tam w jednym ze szpitali psychiatrycznych, przedstawiając podrobione dokumenty oraz referencje, które sama sobie wystawiła - opisuje Polsat News. 

Parę miesięcy później na jej oddział trafił groźny schizofrenik. Linda A. postanowiła go zwolnić z obowiązkowego leczenia. Na wolności mężczyzna zabił swoją narzeczoną. Wtedy doktor H. uciekła do Polski. Tu wyłudziła dwa kredyty. Choć zatrzymano jej paszport, uciekła do USA, gdzie leczyła znów bez wymaganych uprawnień. Wpadła podczas kradzieży w sklepie spożywczym i została deportowana do Polski.

Tu zatrudniła się w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Znów przedstawiła sfałszowane zaświadczenia o uzyskaniu specjalizacji I i II stopnia z psychiatrii. Awansowała i została ordynatorem geriatrii. Gdy sprawą zainteresowali się dziennikarze, Linda H. zniknęła. Szpital zareagował dopiero po tym, gdy sprawę nagłośniły media.

Kobieta została skazana - za wyłudzenie stosunku pracy, nie za fałszerstwa, nie za narażenie życia czy zdrowia pacjentów. Została również skazana za wyłudzenie kredytów. Dopiero wtedy sprawą zajął się okręgowy sąd lekarski, który zawiesił jej prawo wykonywania zawodu jedynie na dwa lata.

Więcej: www.polsatnews.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum