MZ: rozporządzenie ws. placówek sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 10:30

W czwartek (14 maja) Rządowe Centrum Legislacji opublikowało skierowany do ogłoszenia projekt rozporządzenie w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu.

Fot. Archiwum

Konieczność wprowadzenia zmiany we wcześniejszym rozporządzeniu w tej sprawie wynika z ogłoszonego od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz zwiększającą się liczbą zidentyfikowanych zachorowań na COVID-19.

Pełniący obowiązki dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjął decyzję o odwołaniu zarządzonego w terminie 6-8 kwietnia 2020 r. egzaminu certyfikacyjnego, ponieważ w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną osoby uczestniczące w programie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień oraz programie szkolenia w zakresie instruktora terapii uzależnień pozbawione zostały możliwości uzyskania certyfikatów specjalisty psychoterapii uzależnień oraz instruktora terapii uzależnień.

Jednocześnie nie doszło do wstrzymania biegu okresu ważności wystawionych zaświadczeń, które wydawane są przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na okres 5 lat, co w wielu przypadkach skutkuje utratą ich ważności i w konsekwencji utratą podstawy do uczestniczenia w udzielaniu świadczeń z zakresu psychoterapii uzależnienia od alkoholu i psychoterapii członków rodzin.

W związku z taką sytuacją nowe zarządzenie 5-letni okres, na jaki Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydaje zaświadczenia, zostanie przedłużony.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum