MZ: projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2018 11:40

W sobotę (19 maja) opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu. Określa wystandaryzowany schemat postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi, który będzie realizowany na wszystkich poziomach opieki zdrowotnej.

MZ: projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu. Fot. Shutterstock

Do oceny bólu będą stosowane badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe, skale oceny bólu, jak również badania pomocnicze. Przewiduje prowadzenie monitorowania skuteczności leczenia bólu oraz postępowania terapeutycznego, mającego na celu uśmierzanie i leczenie bólu. W całodobowych, stacjonarnych zakładach leczniczych pomiar natężenia bólu będzie odbywał się co najmniej 3 razy na dobę. Monitorowanie natężenia bólu może prowadzić zarówno lekarz, jak i pielęgniarka czy położna.

Projekt rozporządzenia określa również wzór Karty Oceny Nasilenia Bólu. Podmioty leczące ból, będą miały obowiązek dostosować swoją działalność do wymagań wprowadzonych rozporządzeniem w terminie 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie. Projektowany standard organizacyjny leczenia bólu został opracowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu.

Opinie i uwagi do projektu można zgłaszać do 14 czerwca 2018 r.

Czytaj: www.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum