Leczenie za granicą? Tak, ale pod kilkoma warunkami

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2018 13:16

Na usunięcie zaćmy w Polsce trzeba czekać nawet sześć lat. W Czechach ten sam zabieg wykonamy w ciągu kilku dni od wizyty u specjalisty. Należą one do grupy zabiegów prostych, na wykonanie których za granicą nie musimy mieć zgody NFZ.

Leczenie za granicą? Tak, ale pod kilkoma warunkami. Fot. Archiwum

Okazuje się, że dziś prawie 98 proc. kwoty wypłaconej za udzielone za granicą świadczenia to, według danych NFZ, właśnie zabiegi usunięcia zaćmy. Należą one do grupy zabiegów prostych, na wykonanie których za granicą nie musimy mieć zgody NFZ - wyjaśnia tvn24pl.

Zwraca uwagę, że inaczej jest w sytuacji, gdy leczenie za granicą wymaga dłuższego niż jeden dzień pobytu w szpitalu. Wówczas trzeba ustalić, ile na operację czy zabieg czekalibyśmy w Polsce, a ile za granicą. Jeśli uznamy, że oczekiwanie może odbić się na naszym zdrowiu, wtedy możemy podjąć starania o wyjazd do szpitala do innego kraju.

Aby uzyskać zgodę NFZ na leczenie poza Polską, trzeba złożyć wniosek do dyrektora OW NFZ. Wniosek wypełnia lekarz z II stopniem specjalizacji lub tytułem specjalisty z zakresu leczenia, o jakie zabiegamy, posiadający kontrakt z funduszem.

Jeśli lekarz uzna, że operacja powinna być wykonana w ciągu trzech miesięcy, zaś czas oczekiwania w szpitalu wynosi rok, to NFZ powinien albo wydać zgodę na leczenie za granicą, albo znaleźć placówkę w Polsce, która wykona operację w czasie wskazanym przez specjalistę.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum