Kujawsko-Pomorskie: co szóste zwolnienie to ucieczka przed pracą?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2012 15:34

Co szósty pracownik przebywający w ubiegłym roku na zasiłku chorobowym powinien być w tym czasie w pracy - uznali kontrolerzy bydgoskiego ZUS. Zwolnień lekarskich nadużywaliśmy bardziej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku do bydgoskiego oddziału ZUS wpłynęło ponad 116 tys. zwolnień lekarskich. Kontrolerzy ZUS odwiedzili w domach 13 tys. osób przebywających na chorobowym, żeby sprawdzić, czy zwolnienie w ich wypadku nie jest nadużyciem - podaje Gazeta Wyborcza.

Z kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku wynika, że aż 18 proc. osób przebywających na zwolnieniu w dniu, gdy kontrola była przeprowadzana, uznano za zdolne do pracy. To o 1 proc. więcej niż w roku 2010.  

ZUS kontrolował głównie osoby przebywające na długoterminowych zwolnieniach. W tym roku ZUS zakwestionował 2435 zwolnień lekarskich, których łączna długość wynosiła 18500 dni. W rezultacie w kasie bydgoskiego oddziału ZUS pozostało prawie 757 tys. zł.

Pracownicy ZUS sprawdzają głównie, czy długość niezdolności do pracy orzeczona przez lekarza jest adekwatna do schorzenia, a także czy zwolnienie jest prawidłowo wykorzystane, to znaczy czy osoba faktycznie stosuje się do lekarskich zaleceń dotyczących np. konieczności pozostawania w łóżku.

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl/

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum