Kraków: przedłużone śledztwo w sprawie znanej lekarki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2010 15:25

Krakowska prokuratura przedłużyła do końca czerwca przyszłego roku śledztwo w sprawie znanej krakowskiej specjalistki od mikrochirurgii.

Prokuratura twierdzi, że „nadal prowadzone są czynności" i odmawia podania informacji w tej sprawie.

Dr Anna Chrapusta, znana w Krakowie mikrochirurg, została zatrzymana 9 grudnia 2008 roku. Noc spędziła w policyjnej izbie zatrzymań, następnego dnia prokuratura postawiła jej zarzuty. Prokuratura zarzuciła lekarce, że wprowadzała w błąd rodziców małych pacjentów i wyłudzała od nich pieniądze przez nieinformowanie ich o możliwości refundacji zabiegu z NFZ. Łącznie chodziło o kwotę około 12 tys. zł.

Ponadto prokuratura zarzuciła lekarce, że podawała nieprawdziwe informacje o ukończeniu specjalizacji z chirurgii plastycznej - podczas gdy dopiero zdobywała specjalizację w tej dziedzinie. Zarzuty dotyczą roku 2005, 2006 oraz 2008. Lekarka pracowała wówczas jednocześnie w publicznym szpitalu i w prywatnej placówce, do której kierowała niektórych pacjentów na zabiegi.

Tam - zdaniem prokuratury - miała wykonywać rzekomo nierefundowane zabiegi, o których refundację występowała potem prywatna placówka.

Lekarka nie przyznała się do zarzutów. Jej obrońcy złożyli do sądu zażalenie na zatrzymanie, zastosowanie zabezpieczenia majątkowego i środków zabezpieczających w postaci zakazu opuszczania kraju i 40 tys. zł poręczenia majątkowego.

W lutym 2009 roku sąd uznał, że zatrzymanie lekarki i wszystkie podejmowane wobec niej czynności były prawidłowe, legalne i zasadne. Powołując się na zebrane w śledztwie dowody, sąd stwierdził, że istniało uzasadnione prawdopodobieństwo popełnienia przez nią przestępstwa i obawa zacierania śladów. Sąd uchylił jednak zakaz opuszczania przez lekarkę kraju z zabraniem jej paszportu.

Obecna wówczas w sądzie dr Anna Chrapusta nie chciała wypowiadać się na temat zarzutów. Prosiła jedynie, by podawać jej pełne nazwisko, ponieważ „nie jest przestępcą".

W obronie Anny Chrapusty stanęło środowisko lekarskie. Okręgowa Rada Lekarska wyraziła oburzenie „sposobem postępowania przez organy ścigania, a zwłaszcza trybem zatrzymania przez policję pani dr Anny Chrapusty".

Media wielokrotnie opisywały przeprowadzane przez nią operacje, m.in. przy zastosowaniu sztucznej skóry, tzw. integry do leczenia oparzeń, przyszycie urwanych lub odciętych dłoni, palców, penisa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum