Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych mają coraz więcej pracy

Autor: DMX, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2012 10:40

Ze statystyk Biura Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wpłynęło 217 wniosków a orzeczenia zapadły w 42 sprawach. W 14 z nich uznano argumenty pacjentów. Kierujący komisjami przyznają, że wniosków jest coraz więcej.

Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych mają coraz więcej pracy

We Wrocławiu rodzina zmarłego pacjenta otrzymała 100 tys. zł odszkodowania i 50 zł tys. zadośćuczynienia. Pieniądze otrzyma także pacjentka z województwa kujawsko-pomorskiego, u której doszło do powikłań po operacji ginekologiczno-położniczej (50 tys. zł) - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Najwięcej skarg do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wpłynęło na Mazowszu (38 wniosków). W ośmiu zapadły decyzje, z czego w czterech przyadkach przyznano rację pacjentom. Orzeczenia komisji o zaistnieniu zdarzenia medycznego, nie są jeszcze prawomocne. Wśród nich jest też przypadek śmiertelny, w którym rodzina wystąpiła o 300 tys. zł odszkodowania.

Szefowie komisji zgodnie przyznają, że wniosków od poszkodowanych jest coraz więcej. Piotr Kulik, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy, zaznaczył podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012), że coraz mniej wniosków składanych do takich komisji jest zwracanych z powodu niespełniania wymogów ustawowych.

Przyznał także, że liczba wniosków składanych do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych rośnie praktycznie w postępie geometrycznym.

Zobacz rozmowę z Piotrem Kulikiem: Komisje orzekające o zdarzeniach medycznych przyjmują coraz więcej wniosków

Przypomnijmy, że 1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wprowadzająca rozwiązania, które miały umożliwić pacjentom szybsze dochodzenie roszczeń z tytułu tzw. błędów medycznych.

Postępowanie przed komisją jest fakultatywne.Pacjent dokonuje wyboru, czy dochodzić swych roszczeń w ten sposób, czy kierować je na drogę cywilną do sądu. O ile jednak sąd może przyznać odszkodowanie według swojego uznania, o tyle komisja może przyznać maksymalną kwotę odszkodowania w wysokości 100 tys. zł, zaś dla rodziny w przypadku śmierci pacjenta - 300 tys. zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum