Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku ellaOne?

Autor: ordoiuris.pl/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2015 14:24

10 lutego rzecznik GIF w wywiadzie dla portalu rynekaptek.pl wskazywał, że powody odmowy sprzedaży leku ellaOne (tabletka antkoncepcyjna "dzień po") inne, niż jego brak w aptece, będą wyjaśniane przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Zdaniem radcy prawnego Instytutu Ordo Iuris każdy farmaceuta może jednak legalnie odmówić sprzedaży tego produktu.

Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku ellaOne?

Jak wskazuje w opublikowanej na stronie Instytutu Ordo Iuris analizie dr Rafał J. Kruszyński, w świetle obowiązującego prawa, apteka jest placówką ochrony zdrowia.

Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy jest przewidziana przez art. 96 ust. 4 prawa farmaceutycznego możliwość odmowy wydania produktu przez farmaceutę lub technika farmacji, "jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta".

Czytaj także: Odmawiasz sprzedaży ellaOne? Będziesz tłumaczył się WIF

Zdaniem Kruszyńskiego ocena ewentualnego zagrożenia należy do wydającego produkt leczniczy, który może, ale nie musi, skonsultować się z innym pracownikiem apteki.

Dodaje, że według informacji zawartych w charakterystyce produktu ellaOne, jego stosowanie wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami, działaniami niepożądanymi. Szczególne środki ostrożności dotyczą jego niepożądanych działań na płodność, ciążę, laktację, itp.

Dlatego też, zdaniem prawnika sytuacja, w której farmaceuta, pozbawiony w obecnym stanie prawnym wskazania lekarskiego, będzie czuł się zmuszony do skorzystania z prawa odmowy wydania preparatu ellaOne, jest nie tylko legalna, ale też i wysoce prawdopodobna.

Więcej: www.ordoiuris.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum