Jest za głośno! Komisja Europejska wzywa Polskę do ochrony obywateli przed hałasem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2019 14:40

Komisja Europejska wezwała w czwartek (24 stycznia) władze Polski do ochrony obywateli przed hałasem. Chodzi o zapewnienia zgodności polskiego prawa z głównymi przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej hałasu.

Jest za głośno! Komisja Europejska wzywa Polskę do ochrony obywateli przed hałasem
KE wezwała Polskę do zapewnienia zgodności polskiego prawa z głównymi przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej hałasu. Fot. Franklin Heijnen/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Najnowsza decyzja to kolejny krok KE w prowadzonej przeciwko Polsce procedurze naruszenia prawa UE.

W czwartek (24 stycznia) w Brukseli KE przedstawiła pakiet decyzji dotyczących procedur o naruszenie prawa unijnego w krajach członkowskich. Kilka z nich dotyczy Polski.

"Hałas w środowisku, powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, przemysł, budownictwo i inne rodzaje działalności, jest drugą - po zanieczyszczeniu powietrza - główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia planów działań dotyczących hałasu, których celem jest utrzymanie poziomów hałasu na dotychczasowym poziomie (jeżeli są zgodne z krajowymi wartościami granicznymi) lub w przypadku przekroczenia tych wartości dostosowanie ich do obowiązujących wymogów" - podała KE.

KE w ramach procedury naruszenia unijnego prawa skierowała do Polski w maju 2017 roku wezwanie do usunięcia uchybienia.

"Mimo poczynienia pewnych postępów władze polskie nadal muszą przyjąć zmienione strategiczne mapy hałasu i plany działań dotyczące hałasu dla szeregu aglomeracji, a także plany działań dotyczące hałasu dla głównych dróg, linii kolejowych oraz Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W związku z tym Komisja postanowiła dziś skierować do Polski uzasadnioną opinię, dając jej dwa miesiące na naprawę sytuacji; w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE" - wskazała KE.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum