Obce służby odpowiedzialne za hejt na medyków? Niedzielski: mamy takie informacje

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 sierpnia 2021 07:03

Podczas środowej (4 sierpnia) konferencji prasowej w Białymstoku, minister Adam Niedzielski mówił o hejcie na medyków w sieci. Jego zdaniem za częścią szaklujących wiadomości i komentarzy mogą stać służby innych państw.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział działania względem hejtu na medyków w sieci. Fot. PAP/Artur Reszko
  • - Mamy takie informacje, że część hejtu w sieci może pochodzić od służb związanych z innymi państwami. To jest zagrożenie dla państwowości polskiej. Mówię to z pełną odpowiedzialnością – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Szef resortu zdrowia zapowiedział zmianę kwalifikacji prawnej czynów uznanych za naruszenie bezpieczeństwa publicznego
  • Podczas spotkania minister dodał przy okazji, że złożył do prokuratury wniosek prywatny o ściganie tego przestępstwa

Hejt na medyków w sieci. Niedzielski zapowiada zmiany

- Razem z ministrem Ziobrą będziemy starali się znaleźć takie metody i kwalifikacje, aby poziom zabezpieczenia i odpowiedzi państwa odbywał się na każdym etapie - na etapie internetu, na etapie, kiedy reaguje policja i na etapie postępowań prokuratorskich - zapowiedział minister.

- Będziemy prowadzili monitoring tego, co dzieje się w internecie - poinformował.

Wytłumaczył, że "idea wolności i nadużywanie jej pod kątem głoszenia czegokolwiek, również wartości czy treści obraźliwych wobec innych osób, nie jest ideą, która prowadzi do harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa, tylko prowadzi do podburzania, jątrzenia, dzielenia społecznego, co oparte jest też na manipulacjach".

Niedzielski zapowiedział, że zostaną wprowadzone zupełnie inne kwalifikacje prawne czynów, które są naruszeniami bezpieczeństwa publicznego.

- To nie będzie stosowanie zarzutu nielegalnego zgromadzenia, tak jak do tej pory. To będą przede wszystkim zarzuty związane z naruszeniem integralności majątkowej czy integralności osobistej - powiedział.

Podjęto "konkretne kroki", aby identyfikować adresy IP wszystkich "anonimowych" internautów, którzy naruszają bezpieczeństwo publiczne w sieci - dodał.

- Jeżeli chodzi o incydent, który mnie dotknął, to oczywiście znane są osoby, które były prowodyrami tego zajścia. Złożyłem wniosek do prokuratury o ściganie tego przestępstwa. To jest ściganie na wniosek prywatny. W tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na to, na jakim etapie jest postępowanie - powiedział Niedzielski.

Czyta również: "Na szczycie piramidy nienawiści jest eksterminacja". Prof. Gielerak o agresji antyszczepionkowców

Krytykował antyszczepionkowców. Teraz grożą mu śmiercią i podłożeniem bomby pod szpital

Minister chce nazwisk hejterów

Przypomnijmy, pod koniec lipca tego roku, minister Niedzielski zainteresował się sprawą hejtu w sieci, który dotyka bezpośrednio medyków. Zwrócił się z prośbą o pomoc do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie liczby wniosków o ściganie składanych w podobnych sprawach przez osoby wykonujące zawody medyczne albo biorące udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w czasie pandemii.

Szef resortu zdrowia zapytał także o postępowania prowadzone z urzędu. Zwrócił się też o objęcie postepowań szczególnym nadzorem.

Czytaj: Niedzielski chce danych o hejcie i groźbach wobec medyków. Zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości

Polskie Żółte Kamizelki. Kim są ludzie, którzy napadli na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum