Federacja Porozumienie Zielonogórskie: uproszczenie prawa konieczne i oczekiwane

Autor: Porozumienie Zielonogórskie/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 21:56

Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski został członkiem zespołu, który ma przygotować propozycje uproszczenia prawa, związanego z prowadzeniem działalności leczniczej. - Jest mnóstwo regulacji niepotrzebnych, służących jedynie biurokracji - mówi Twardowski.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie: uproszczenie prawa konieczne i oczekiwane
Marek Twardowski będzie upraszczał przepisy. Fot. PTWP

Zespół liczy 10 osób, a jego przewodniczącym jest Tomasz Pęcherz. Jak czytamy w zarządzeniu ministra zdrowia z 19 stycznia b.r., na mocy którego powstaje zespół, jego zadaniem jest ”dokonanie analizy przepisów prawnych i praktyki w zakresie wykonywania działalności leczniczej oraz opracowanie raportu dotyczącego możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej”.

- W przepisach dotyczących ochrony zdrowia jest mnóstwo regulacji niepotrzebnych, służących jedynie biurokracji i w efekcie utrudniających działalność leczniczą. Dotyczą one różnych wymogów, które zawarte są nie tylko w ustawach i rozporządzeniach, ale także zarządzeniach prezesów NFZ. W ostatnich latach wprowadzono mnóstwo absurdalnych przepisów, przez które lekarze mają coraz mniej czasu na to, czym powinni się zajmować, czyli na leczenie chorych - mówi Twardowski.

Podkreśla, że Konstanty Radziwiłł jest pierwszym ministrem, który na początku swojego urzędowania nie mówi o konieczności tworzenia masy nowych aktów prawnych, ale chce usunąć niepotrzebne regulacje.

Jak wynika z zarządzenia, zespół ma czas na przygotowanie raportu i przedłożenie go ministrowi zdrowia najpóźniej do 31 marca 2016 r. Pracę zaczyna 1 lutego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum