Diagności laboratoryjni pominięcie pracach o POZ

Autor: kidl.org.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 21:06

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała w piątek (22 kwietnia), że Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia, w imieniu resortu odmówił poszerzenia składu Zespołu opracowującego ustawę o POZ o przedstawiciela ze środowiska diagnostyki laboratoryjnej.

Do składu Zespołu do opracowania projektu założeń projektu ustawy o podstawowej opiece nie powołana została żadna osoba reprezentująca grupę zawodową diagnostów laboratoryjnych.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wydała 15 kwietnia 2016 roku stanowisko w tej sprawie. Wyraziła w nim sprzeciw oraz zaniepokojenie faktem, iż pominięto przedstawicieli diagnostów laboratoryjnych w składzie osobowym Zespołu.

W stanowisku stwierdzono, że uwagi na fakt, iż przedmiotem planowanych prac legislacyjnych są merytoryczne i proceduralne zagadnienia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, za niezrozumiałe należy uznać podjęcie prac w omawianym zakresie z pominięciem grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych.

KRDL podkreśla, że decyzje lekarskie podejmowane w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w 80 % oparte są na wynikach badań laboratoryjnych. Prawidłowo wykonane czynności z zakresu diagnostyki laboratoryjnej stanowią zatem podstawę decyzji lekarskich w terapii pacjenta, a także determinują ich kierunek oraz zakres.

Czytaj: www.kidl.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum