×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tylko 40 proc. Polaków regularnie chodzi do lekarza. Raz na pół roku lub rzadziej

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP01 sierpnia 2023 18:30Aktualizacja: 01 sierpnia 2023 20:19

Do lekarza raz na pół roku lub rzadziej zgłasza się ok. 40 proc. Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej "Pobierz Zdrowie".

Tylko 40 proc. Polaków regularnie chodzi do lekarza. Raz na pół roku lub rzadziej
Fot. Shutterstock
  • Jak wynika z raportu kampanii "Pobierz Zdrowie", tylko 44 proc. respondentów deklaruje regularne odwiedzanie lekarza w celu odbycia profilaktycznych badań medycznych
  • Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) decyduje się na kontrolną diagnostykę z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie tylko ze względu na polecenie lekarza
  • Jako najpopularniejsze badania diagnostyczne wskazano badania krwi (73 proc.)
  • Natomiast za objawy wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej uznano problemy okulistyczne (89 proc.)

Polacy rzadko chodzą do lekarza, choć większość boi się o swoje zdrowie

- Z raportu jednoznacznie wynika, że Polakom brakuje motywacji do wykonywania badań profilaktycznych. A pamiętajmy, że właściwa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą nie tylko zapobiegać poważnym chorobom i ich konsekwencjom, ale także ratować życie - oceniła cytowana w komunikacie koordynatorka kampanii "Pobierz Zdrowie" dr n. med. Karolina Karabin.

Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) decyduje się na kontrolną diagnostykę z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie tylko ze względu na polecenie lekarza.

Jako najpopularniejsze badania diagnostyczne wskazano badania krwi (73 proc.), moczu (60 proc.) oraz prześwietlenia i USG (53 proc.). Najrzadziej wykonywana okazała się diagnostyka kału (21 proc.).

Natomiast za objawy wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej uznano problemy okulistyczne (89 proc.), a w dalszej kolejności: bóle w okolicy serca (87 proc.), problemy z oddychaniem (86 proc.) czy ze słuchem (82 proc.). Wśród trzech najrzadziej wskazywanych symptomów wymagających konsultacji lekarskiej znalazły się katar, biegunka oraz obniżony nastrój.

Jednocześnie, jak wynika z badania, aż 72 proc. Polaków boi się choroby swojej lub bliskich. "Najwięcej lęków wiąże się ze standardową troską - chęcią, aby rodzina była po prostu zdrowa" - wskazano w komunikacie.

Dolegliwościami, które wywołują największy strach wśród respondentów, są choroby nowotworowe, ciężkie czy przewlekłe choroby, nagłe wypadki i nieprzewidziane schorzenia, problemy kardiologiczne, a także bóle mięśniowo-stawowe.

Także przesadna troska o zdrowie szkodzi

Jak oceniła ekspertka merytoryczna kampanii, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Poznaj Lęk Natalia Kocur, obawa przed chorobami jest powszechna i zwykle wiąże się z naturalnym pragnieniem ochrony i zachowania zdrowia.

- Niemniej jednak, przesadna troska może prowadzić do lęku i obsesji, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla jakości naszego życia - dodała.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

Ogólnopolska kampania zdrowotna "Pobierz Zdrowie" ma na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat badań profilaktycznych oraz zachęcenie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest portal uPacjenta.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum