×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Psycholog: na urlopie przełączmy organizm z trybu "mobilizacja" w tryb "odpoczynek"

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP19 lipca 2023 10:54Aktualizacja: 19 lipca 2023 11:43

Gdy podczas wakacji myślami wciąż jesteśmy w pracy, a urlop kojarzy nam się z marnowaniem czasu, musimy przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek. Uda się to, gdy dobrze się wyśpimy, zwolnimy tempo i nauczymy się odpowiednio oddychać – radzi psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

Psycholog: na urlopie przełączmy organizm z trybu "mobilizacja" w tryb "odpoczynek"
Gdy podczas wakacji myślami wciąż jesteśmy w pracy, a urlop kojarzy nam się z marnowaniem czasu, musimy przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek - mówi psycholog Justyna Soroka. Fot. Shutterstock
  • Specjaliści od dawna alarmują, że obecne tempo życia, wszechobecny pośpiech i stres powodują, że wielu z nas nie potrafi efektywnie odpoczywać
  • Podczas urlopów nie rozstajemy się ze służbowym telefonem czy laptopem, myślimy o pracy na plaży i podczas spacerów po lesie
  • Musimy przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek - radzi psycholog Justyna Soroka

Nie mobilizacja, a odpoczynek

- Gdy mówimy: jestem zbyt zmęczony, by odpoczywać, to znaczy, że nasz naturalny przełącznik trybu w organizmie zablokował się w pozycji mobilizacja - tłumaczy gliwicka psycholog.

- Wówczas odpoczynek często kojarzy nam się z marnowaniem czasu. Jeżeli zablokowaliśmy nasz przełącznik trybów, to choć straszny tydzień się skończył, nie możemy sobie znaleźć miejsca i odczuwamy niepokój. Zadajemy sobie wtedy pytania, np. co ja robię w ogródku, dlaczego tracę czas na patrzenie na tę głupią trawę i drzewa - dodaje.

Pracoholik nie potrafi cieszyć się z wypoczynku

Nieumiejętność cieszenia się z wypoczynku to jeden z pierwszych objawów pracoholizmu.

- Wtedy musimy nauczyć się ręcznie przełączać na tryb odpoczywania. Nie jest to proste, ale możliwe. Ratunkiem jest głębokie oddychanie przeponowe, a dla mniej wprawnych - ziewanie. Ziewanie to ratunkowy odruch organizmu, który próbuje przejść w tryb regeneracji, choć umysł dalej pędzi - wyjaśnia specjalistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Justyna Soroka podkreśliła, że niezmiernie ważny dla odpoczywającego organizmu jest zdrowy, głęboki sen.

- Dlatego jeżeli pracujemy w napięciu, powinniśmy chodzić spać grubo przed północą, a także unikać atmosfery presji, pośpiechu, rywalizacji. W przeciwnym razie wakacje, które miałby był wypoczynkiem, możemy zamienić w program wakacyjnej udręki - podsumowała gliwicka psycholog.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum