×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kucharz udawał lekarza. Prokuratura zarzuca mu odpowiedzialność za śmierć trzech osób

Autorzy: PAP; oprac. MP • Źródło: PAP22 sierpnia 2023 11:42Aktualizacja: 22 sierpnia 2023 11:57

W związku ze zbliżającym się procesem Ivana Bihary’ego, kucharza udającego lekarza, który zdaniem prokuratury odpowiada za śmierć trzech pacjentów, słowacka prasa zwraca uwagę, że nikt nie zweryfikował uprawnień mężczyzny pracującego w latach 2016-2018 w domu seniora w Bratysławie.

Kucharz udawał lekarza. Prokuratura zarzuca mu odpowiedzialność za śmierć trzech osób
W słowackim domu seniora kucharz udawał lekarza Fot. Shutterstock

 

Kucharz podawał się za lekarza. Grozi mu do 9 lat pozbawienia wolności

Według dziennika "Sme" kucharz mógł podawać się za lekarza ponieważ ministerstwo zdrowia nie kontroluje placówek socjalnych, jakim był bratysławski dom seniora. Ministerstwu pracy i spraw społecznych miał wystarczyć list z placówki, w którym nazwano go lekarzem.

Władze samorządowe, rejestrując działalność ośrodka nie sprawdziły, kto w nowo utworzonej prywatnej placówce będzie dbać o zdrowie pacjentów.

W okresie gdy fałszywy lekarz podawał leki podopiecznym w placówce odbyło się kilka kontroli prowadzonych przez samorząd, ale w ich zakres nie wchodziło sprawdzanie personelu medycznego. Zwracano uwagę na przepisy sanitarne, czystość i opiekę pielęgniarską, a także na finanse. Po jednej z kontroli policjanci zatrzymali jednak fałszywego lekarza.

Bihary trafił do aresztu w 2018 r. Ponieważ proces nie rozpoczynał się został zwolniony i w czwartek ma odpowiadać z wolnej stopy. Prokuratura zarzuca mu odpowiedzialność za śmierć trzech osób, podawanie bez uprawnień leków seniorom oraz narażanie innych osób na zarażenie wirusem HIV podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.

Grozi mu do 9 lat bezwarunkowego pozbawienia wolności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze