×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GIS prowadzi kontrole w szkołach. Uczy profilaktyki i prewencji wad postawy

Autorzy: PAP; oprac. KK • Źródło: PAP04 września 2023 13:30Aktualizacja: 04 września 2023 13:32

Główny Inspektorat Sanitarny z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przypomniał, jakie działania podejmują kontrolerzy sanepidu w placówkach dla dzieci i młodzieży. Dotyczą one m.in. stanu sanitarno-higienicznego i technicznego szkół.

GIS prowadzi kontrole w szkołach. Uczy profilaktyki i prewencji wad postawy
Sanepid prowadzi działania prewencyjne mające chronić uczniów przed niekorzystnymi warunkami pobytu w szkole. Fot. Shutterstock
  • Sanepid przeprowadza kontrole i nadzór w placówkach edukacyjnych, sprawdzając warunki sanitarne, wentylację, dostępność urządzeń sanitarnych i stan techniczny zarówno wewnątrz budynków, jak i na terenach rekreacyjnych
  • Działania prewencyjne sanepidu obejmują profilaktykę wad postawy, wzroku, przeciwdziałanie wszawicy oraz organizację zajęć lekcyjnych i przerw w szkole
  • Sanepid realizuje również edukacyjne inicjatywy dotyczące ergonomii stanowisk pracy uczniów, a także higieny i zapobiegania zakażeniom

Sanepid nadzoruje i edukuje dzieci

Pierwszym obszarem są działania kontrolno-monitorujące. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy warunki sanitarne placówek edukacyjnych są odpowiednie dla potrzeb uczniów.

W tym celu w szkołach sanepid sprawdza m.in. wentylację i oświetlenie w salach lekcyjnych, powierzchnię w sali przypadającą na jednego ucznia, dostępność urządzeń sanitarnych, odpowiednią infrastrukturę sportową z zapleczem sanitarnym, dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, warunki dożywiania uczniów i dostępność wody pitnej, a także stan sanitarno-higieniczny i techniczny szkół zarówno w pomieszczeniach, jak i na placach zabaw i terenach sportowo-rekreacyjnych.

Ponadto sprawdza, czy w szkole jest gabinet profilaktyki zdrowotnej i czy szkoła zapewnia miejsce, gdzie uczniowie mogą zostawić podręczniki i przybory szkolne.

Prewencja i profilaktyka w szkole. Zadania GIS

Sanepid prowadzi również działania prewencyjne mające chronić uczniów przed niekorzystnymi warunkami pobytu w szkole.

W związku z tym prowadzone są działania prozdrowotne dotyczące m.in. profilaktyki wad postawy. Sanepid sprawdza, czy krzesła i stoliki są dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci i czy tornistry szkolne są odpowiednio lekkie. Oprócz tego prowadzone są działania dotyczące profilaktyki wad wzroku, przeciwdziałaniu wszawicy, a także właściwej organizacji nauczania, czyli rozkładu zajęć lekcyjnych i odpoczynku w czasie przerw.

Jak wskazał w komunikacie GIS, jednym z zadań sanepidu jest również szeroko pojęta edukacja. W szkołach prowadzone są działania edukacyjne dotyczące zapobiegania zakażeniom oraz prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk, profilaktyki wszawicy i szczepień ochronnych.

Pracownicy GIS udzielają również informacji na temat przygotowania ergonomicznego stanowiska pracy ucznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum