Zdaniem ginekologa: uwaga na samoleczenie!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2010 14:06

Kobiety cierpiące na długotrwałe dolegliwości, np. mające uczucie pełności w brzuchu, powinny skonsultować się z lekarzem, a nie leczyć się same, zażywając reklamowane leki.

Zdaniem ginekologa: uwaga na samoleczenie!

W mediach można usłyszeć i obejrzeć wiele kierowanych głównie do kobiet reklam leków i innych specyfików na wzdęcia. Tymczasem według lekarzy mogą one uśpić czujność osób, które długo borykają się z tego typu problemami.

– Nie ma takiego prostego postępowania: jak mam długotrwałe wzdęcia, to zażyję jeden z reklamowanych specyfików i będzie fantastycznie – mówi dr Mirosław Dudziak, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej Gdyńskiego Centrum Onkologii, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Jak tłumaczy, wzdęcia, a także inne dolegliwości dyspeptyczne, takie jak np. uczucie pełności w brzuchu, kwaśne odbijania, zgaga oraz wodobrzusze, czyli zbieranie się płynu surowiczego w jamie brzusznej i powiększenie obwodu brzucha, to objawy, które często daje nowotwór jajnika.

Ponieważ rak jajnika nie daje charakterystycznych objawów, w literaturze jest nazywany cichym zabójcą. W momencie, kiedy się go rozpoznaje, często choroba jest już bardzo zaawansowana – tłumaczył dr Dudziak.

Tego typu objawy są też oczywiście charakterystyczne i dla innych chorób, znacznie mniej groźnych, wynikają np. z niewłaściwej diety, z małej ilości ruchu. Kiedy jednak te objawy utrzymują się długo, trzeba pójść na konsultacje do ginekologa.

Ponieważ jednak rak jajnika nie daje specyficznych objawów, a takie, które wiele kobiet przypisuje problemom żołądkowym, jego wykrywalność we wczesnym okresie (I i II stopniu) jest przypadkowa.

– Najczęściej w tym stadium rozpoznajemy raka jajnika przy okazji operowania guzów jajnika czy torbieli. Dwie trzecie przypadków raka jajnika to nowotwory w stopniu trzecim i czwartym, czyli takim, który dał przerzuty do jamy otrzewnej – powiedział dr Dudziak.

Na świecie nie ma badania skriningowego (przesiewowego, profilaktycznego) w kierunku raka jajnika.

– Uważamy, że badaniem profilaktycznym jest badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową i oznaczanie antygenu CA 125. Te trzy elementy badania to profilaktyka raka jajnika – dodał.

Lekarze specjaliści uważają, że w przeciwieństwie do raka szyjki macicy, mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika dotyczy kobiet, które urodziły dzieci, a także te, które stosowały antykoncepcję hormonalną ze względu na wstrzymanie procesu jajeczkowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum