Cytologia: jedno badanie zmniejsza ryzyko o 40 proc.

Autor: Radio Zachód, SA/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2010 18:33

Nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na badanie cytologiczne.

Cytologia: jedno badanie zmniejsza ryzyko o 40 proc.

W Polsce rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ponad 3300 kobiet, w województwie lubuskim – u około 100.

Piotr Gratkowski, wojewódzki koordynator programu profilaktyki raka szyjki macicy uważa, że ciągle za mało kobiet w Lubuskiem zgłasza się na badania cytologiczne. Jak ocenia, gdyby każda kobieta choć raz w życiu wykonała badanie cytologiczne, ryzyko śmierci z powodu nowotworu szyjki macicy obniżyłoby się o 40 proc.

Akcja ma na celu zwiększenie wrażliwości i podniesienie świadomości w zakresie dbałości o zdrowie i profilaktyki zdrowotnej kobiet.

Program autorstwa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego popierany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Podczas sympozjów naukowo-szkoleniowych organizowanych od stycznia we wszystkich miastach wojewódzkich Polski, specjaliści skupiają się na edukacji związanej z najbardziej aktualnymi problemami z dziedziny higieny i zdrowia kobiet. W pierwszej kolejności podejmowane są zagadnienia dotyczące zapobiegania nowotworom, przede wszystkim rakowi szyjki macicy.

Program cyklu sympozjów dla środowiska lekarskiego organizowanych w trakcie roku we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce obejmuje prezentację standardów postępowania i najnowszych doniesień w oparciu o wiedzę medyczną i doświadczenie ekspertów, autorytetów z dziedziny ginekologii.

Cykl sympozjów odbywa się w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej pod nazwą ,,Rok 2010 i Zdrowie Kobiety''.

W ramach kampanii ,,Rok 2010 i zdrowie kobiety'' w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. ,,Ginekologia 2010 – standardy postępowania, najnowsze doniesienia''.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum