Zwolnienia z WF tylko od lekarza specjalisty? Minister zapowiada: wkrótce zmiany w przepisach

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia14 września 2022 09:30

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że w resorcie trwają prace nad zwolnieniem z zajęć WF tylko od lekarza specjalisty. Tym samym zapowiedział zmiany, które od dłuższego czasu były proponowane.

Zwolnienia z WF tylko od lekarza specjalisty? Minister zapowiada: wkrótce zmiany w przepisach
Minister edukacji zapowiedział zmiany w zwolnieniach z WF. Fot. AdobeStock
  • Przypomnijmy: minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że zwolnienia długoterminowe z zajęć WF będą respektowane w szkole jedynie, gdy zostaną one wystawione przez lekarza specjalistę
  • Nie ma jeszcze przepisów w tej sprawie, ale zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka pomysł ten jest "sensowny", o czym wspomniał w Radiu Zet
  • - Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali lekarze z poszczególnych specjalności jest godny rozważenia – powiedział na antenie
  • Przyznał jednocześnie, że w resorcie trwają już prace nad zmianą przepisów, ale oficjalnie jeszcze ich nie ma

Zwolnienia z lekcji WF

Przypomnijmy: minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wskazał, że obecnie nawet 30 proc. uczniów nie ćwiczy na lekcjach wychowania fizycznego. Dodał przy okazji, że ma pomysł, jak rozwiązać ten problem. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, że szkoła będzie respektować jedynie te długoterminowe zwolnienia z WF, gdy wystawi je lekarz specjalista.

Sprawę skomentowało wielu lekarzy, którzy podkreślili, że lekarze rodzinni to także specjaliści, a zaproponowane rozwiązanie niewiele zmieni.

Teraz do sprawy zwolnień uczniów z lekcji WF powrócił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. W rozmowie z Radiem Zet powiedział, że co prawda nie ma jeszcze takich przepisów, ale propozycja ministra sportu jest sensowna.

- Oczywiście, że jest wiele dzieci, które muszą mieć zwolnienie z WF-u ze względu na swój stan zdrowia, ale wiemy też, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost – podkreślił na antenie.

Do wątku odniesli się w mediach społecznościowych reprezentanci Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Przenosząc ten pomysł na grunt edukacji, którą rozumie Pan minister Przemysław Czarnek, to tak jakby pozwolić trzymać kredę nauczycielom jedynie np. z wykształceniem matematycznym - powiedział Łukasz Jankowski, prezes NIL.

Trwają prace w resorcie

Oprócz tego, szef MEiN w Radiu Zet powołał się na wyniki badań specjalistów, z których wynika, że kondycja dzieci i młodzieży po pandemii COVID-19 oraz długim okresem nauki zdalnej jest gorsza. Jego zdaniem wymaga to zwiększenia liczby godzin WF w szkołach.

Jednocześnie zaś podał, że resort rozpoczął już prace związane ze zmianami przepisów w tej sprawie.

- Zwolnienia wystawiane na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali lekarze z poszczególnych specjalności, jest godny rozważenia. W ministerstwie trwają prace nad zmianą tych przepisów, ale oficjalnie ich jeszcze nie ma – powiedział Radiu Zet.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum