Związkowcy zapowiadają spotkanie w sprawie protestu pieczątkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2012 18:42

Dalsze decyzje w sprawie protestu pieczątkowego mają podjąć w poniedziałek (9stycznia) po spotkaniu w Warszawie przedstawiciele m.in. OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego - wynika z informacji przekazanych PAP przez przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego z całej Polski spotkali się w niedzielę (8 stycznia) w Łodzi, gdzie rozmawiali o sytuacji w ochronie zdrowia m.in. po spotkaniu z premierem i ministrem zdrowia dotyczącym nowelizacji ustawy refundacyjnej.

W poniedziałek w stolicy mają spotkać się przedstawiciele czterech organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24, które pod koniec grudnia wydały rekomendację w sprawie nieokreślania przez lekarzy na receptach poziomu odpłatności za leki.

Od początku roku lekarze m.in. ze wspomnianych organizacji, zamiast określania poziomu odpłatności, przystawiają na receptach pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Prowadzący protest pieczątkowy lekarze domagają się zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki. Wskazują też, że nie mają narzędzia pozwalającego weryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony, tymczasem za błędną weryfikację z mocy rozporządzenia grożą im kary.

W środę (4 stycznia) wieczorem po rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Resort zdrowia zapowiedział, że po zawieszeniu protestu w trybie pilnym zainicjuje nowelizację ustawy refundacyjnej.

Premier Donald Tusk zadeklarował w środę, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych.

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i OZZL zapowiedzieli, że przed wprowadzeniem zmian nie przerwą prowadzonego od 1 stycznia protestu. Naczelna Rada Lekarska rekomendację w sprawie protestu lekarzy ma wydać 13 stycznia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum