Związkowcy-pacjenci zapowiadają protest, jeśli nie skrócą się kolejki do lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2013 09:31

NSZZ "Solidarność" chce, by władze regionu, wspólnie z szefem NFZ w Bydgoszczy ustaliły realny plan prowadzący do skrócenia kolejek do lekarzy. Związkowcy zapowiadają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, zostanie zorganizowana akcja protestacyjna.

Związkowcy-pacjenci zapowiadają protest, jeśli nie skrócą się kolejki do lekarzy
Leszek Walczak, szef NSZZ "Solidarność" w regionie zapowiedział w poniedziałek (30 grudnia) podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej, że akcja protestacyjna może być początkiem i nie są wykluczone inne, radykalne kroki.

NSZZ "Solidarność" dwukrotnie pod koniec roku spotkała się z Tomaszem Pieczką, szefem kujawsko-pomorskiego NFZ jednak ani spotkanie listopadowe, ani grudniowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Związkowcy sprawdzili, jak długo czeka się do lekarza w województwie kujawsko-pomorskim. Ustalili, że rekordowe kolejki są do ortopedów. Na wizytę pacjent czeka średnio 345 dni. Do okulisty - 228, endokrynologa - 121 dni, chirurga naczyniowego - 78, ogólnego - 76, alergologa - 75 dni. Na endoprotezę od dwóch do pięciu lat.

NSZZ "Solidarność" wytyka kujawsko-pomorskiemu Funduszowi m.in., że wybiórczo kontroluje szpitale, nieprawidłowo wycenia procedury medyczne, niepotrzebnie odwołuje się od wyroków sądowych i odwleka zapłatę za nadwykonania, na czym cierpią pacjenci.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum