Związek zawodowy dietetyków o braku rekomendacji AOTMiT dla refundacji porady dietetycznej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2018 18:25

Pod koniec maja odbyły się konsultacje rządu w sprawie refundacji porady dietetycznej dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5. roku życia. Do udziału w konsultacjach, mimo kilku pisemnych próśb, nie dopuszczono żadnej reprezentacji środowiska dietetycznego - zwraca uwagę sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Dietetytyków Monika Kroenke.

- Obawiamy się, że bez echa przejdzie ta skandaliczna decyzja Rady, pozostawiając Polskę daleko w średniowieczu, skutecznie i słusznie doprowadzając do medycznej ekspatriacji Polek i Polaków - mówi Monika Kroenke, sekretarz OZZD. FOT. Alex Proimos/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

W komentarzu przesłanym Rynkowi Zdrowia wskazuje również, że trakcie konsultacji, co jest też zawarte w stanowisku Rady Przejrzystości nr 54/2018, stwierdzono iż "...skuteczność świadczeń realizowanych przez dietetyków jest niejasna", co jawnie stoi w sprzeczności z wynikami badań i analiz socjoekonomicznych prowadzonych na całym świecie.

''Wydanie negatywnej decyzji o rozszerzeniu dietetycznej opieki profilaktycznej jest też bezpośrednio przeciwstawieniem się rekomendacjom WHO wydanych w 2009 roku. Rada Przejrzystości twierdzi, że porad dietetycznych skutecznie i na wystarczającym poziomie udziela lekarz pediatra co, jak pokazują badania z 2016 roku prowadzone również przez WHO, jest nieprawdą, bo takie porady udzielane są tylko u 60 proc. otyłych dzieci, a lekarze przyznają, że nie mają wystarczających kwalifikacji, ani czasu w trakcie wizyty żeby takich porad udzielać'' - czytamy w stanowisku OZZD.

Monika Kroenke dodaje, że Rada Przejrzystości szacuje koszty włączenia porady dietetycznej w pakiet świadczeń gwarantowanych do wysokości ok. 93 mln zł w horyzoncie trzyletnim.

- Badania pokazują, że zyski pochodzące z leczenia dietetycznego przy występującej już otyłości, nadciśnieniu i cukrzycy to ok. 0,4-1,9 miliarda euro w skali pięciu lat - pisze sekretarz związku dietetyków.

Uważa, że wielkości oszczędności poczynionych z faktu wprowadzenia poradnictwa dietetycznego dla dzieci, niedopuszczeniu do rozwoju chorób metabolicznych, lub leczeniu ich w bardzo wczesnym stadium tych chorób, ''prawdopodobnie nie zmieściłyby się w naszych wyobrażeniach''.

- Niesamowitym jest, że w dzisiejszym świecie, przy dostępnych obszernych narzędziach medycznych, statystycznych, opracowaniach szacunkowych, wielu badaniach prowadzonych na całym globie, które jednoznacznie wskazują na niebagatelne korzyści wynikające z rozszerzania profilaktyki zdrowotnej, Rada Przejrzystości znalazła argumenty przeczące tym wszystkim twardym danym. Obawiamy się, że bez echa przejdzie ta skandaliczna decyzja Rady, pozostawiając Polskę daleko w średniowieczu, skutecznie i słusznie doprowadzając do medycznej ekspatriacji Polek i Polaków - mówi sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Dietetyków Monika Kroenke.

Czytaj też: RPD walczy o poradę dietetyczną dla dzieci i kobiet w ciąży. AOTMiT mówi nie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum