Zofia Małas: odwróciliśmy trend odchodzenia absolwentek pielęgniarstwa od zawodu

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 15:50

- W ciągu 3 lat, poprzez bardzo intensywne działania na rzecz promocji zawodu pielęgniarki i położnej, udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski - mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podczas sesji inauguracyjnej czwartej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) w czwartek (7 marca) w Katowicach.

Zofia Małas: odwróciliśmy trend odchodzenia absolwentek pielęgniarstwa od zawodu
Fot. PTWP

Prezes NRPiP poinformowała, że w tej chwili mamy w Polsce 235 tys. pracujących pielęgniarek i 28 tys. pracujących położnych. Wkrótce na rynku pracy pojawi się 5 tys. absolwentów pielęgniarstwa.

- W ciągu trzech lat, poprzez bardzo intensywne działania na rzecz promocji zawodu pielęgniarki i położnej, podkreślając poprawę warunków płacy i pracy - udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski - mówiła prezes Zofia Małas.

- Mamy 5400 wydanych praw wykonywania zawodu za 2018 rok, przy 5 tys. absolwentów. Co znaczy, że jeszcze 400 osób z poprzednich lat sięgnęło po prawa wykonywania zawodu. W ciągu ostatnich trzech lat 3 tys. pielęgniarek i położnych powróciło do zawodu. To jest bardzo pozytywny trend - wyliczała.

Dodała, że dokonało się to poprzez działania Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: odwiedziny na uczelniach, pokazywanie absolwentom, że to zawód przyszłości, że poprawiają się warunki płacy, pracy.

- Może w wieloletniej prognozie uda nam się zasypać lukę pokoleniową - podsumowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum