Zofia Małas: nie stać nas na kształcenie pielęgniarek dla bogatych krajów

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 18:44

Tylko co trzecia pielęgniarka i położna, która kończy uczelnię, wchodzi do zawodu - mówiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych na sesji pt. ''Zarządzanie szpitalami, czyli oblicza bezpieczeństwa'' pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja).

Zofia Małas, prezes NRPiP Fot. Archiwum

Prezes Małas wskazała, że kształcenie pielęgniarek to 4600 godzin w ramach studiów licencjackich i 6300 w ramach magisterskich, z czego 50 proc. to zajęcia praktyczne.

- To kształcenie bardzo drogie i naprawdę nie stać Polski na przygotowywanie kadr na potrzeby bogatych krajów - alarmowała Zofia Małas.

Podała, że Izba rozmawiała  z ministrem zdrowia o tym, co zrobić, aby przyciągnąć młodzież do zawodu. 

- Zaproponowaliśmy 3- lub 5-letni staż dla pielęgniarki wchodzącej do zawodu, ale nie za pensję minimalną, jak obecnie (1400 zł na rękę). Zwiększenie atrakcyjności zawodu to podstawa - podkreślała Małas.

Wskazała, że fale strajków pielęgniarek i położnych, która przelewały się przez kraj w ciągu ostatnich 10-15 lat, spowodowały to, że zawody te postrzegane są jako piękne, ale takie, z których nie da się wyżyć.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum