Znów zamkną galerie handlowe? Branża handlowa ostrzega przed lockdownem

Autor: oprac. JKB • Źródło: PIH, Rynek Zdrowia04 sierpnia 2021 08:52

Branża handlowa apeluje o szczepienie się Czwarta fala pandemii za pasem według ekspertów nadchodzi wielkimi krokami. W związku z tym coraz więcej organizacji apeluje do rodaków, aby podjęli decyzję o szczepieniu. Branża handlowa wydała oficjalny komunikat w tej sprawie.

Handlowcy apelują do rodaków o szczepienie, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Fot. Shutterstock
  • Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, a także Polska Rada Centrów Handlowych apelują do Polaków o to, aby szczepili się przeciw COVID-19
  • Jak podkreślają przedstawiciele poszczególnych organizacji handlowych, powszechne szczepienie pozwoli na uniknięcie kolejnego lockdownu jesienią
  •  - Polska gospodarka już została nadwyrężona przez pandemię koronawirusa – podkreślił Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Nowy lockdown. Branża handlowa ostrzega

Oficjalny komunikat wystosowały organizacje handlowe: Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Rada Centrów Handlowych. W krótkiej, ale konkretnej informacji, czytamy przede wszystkim, że szczepienie przeciwko COVID-19 pozwoli uniknąć kolejnego, jesiennego lockdownu.

- Polska gospodarka już została nadwyrężona przez pandemię koronawirusa. Prawdopodobny jest kolejny lockdown w okresie jesiennym. Jako społeczeństwo możemy temu zapobiec poprzez masowe szczepienia. Dlatego apelujemy, aby to robić. Pomoże to zachować płynność finansową wielu firm oraz utrzymać wiele miejsc pracy – stwierdził Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Jak czytamy w komunikacie, obecny odsetek zaszczepionych rodaków jest wciąż niski. W kraju ok. 42 proc. Polaków jest dopiero w pełni zaszczepionych, co wciąż za mało, aby ochronić kraj przed nadejściem czwartej fali pandemii. W komunikacie, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz dodała, że osoby pracujące w sklepach mają stały kontakt z setkami osób, dlatego tak ważne jest szczepienie się, aby wszystkim zapewnić bezpieczeństwo.

Jak przyznają przedstawiciele branż handlowych, bezpieczeństwo zależy wyłącznie od nas samych. Im szybciej dojdzie do wyszczepienia społeczeństwa, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy obostrzeń i całkowitego zamknięcia.

- Nie chcemy, aby jesienią dostęp do galerii handlowych został ponownie ograniczony. Przedsiębiorcy działający w nich i tak już bardzo ucierpieli finansowo w konsekwencji 21 tygodni lockdownów. Kolejne obostrzenia mogą spowodować likwidację punktów handlowych, a co za tym idzie także miejsc pracy. Jest to także ograniczenie dla klientów, którzy nie będą mogli korzystać ze sklepów i usług w centrach handlowych – przyznał na koniec Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polski Rady Centrów Handlowych.

Przedsiębiorcy chcą obowiązku szczepień

Przypomnijmy, w lipcu Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apelowała do rządu o wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Według Federacji ryzyko kolejnego lockdownu jest zbyt wysokie – wiele branż z powodu takiego rozwoju przypadków nie będą mogły prowadzić swojej działalności.

FPP powołała się m.in. na art. 31 Konstytucji, który mówi o ograniczeniu prawa do decydowania o życiu osobistym wynikającym z ustawy, gdy jest to konieczne chociażby dla zdrowia publicznego. Federacja dodała przy tym, że "zasadne jest wprowadzenie rozwiązań ustawowych, które uzależnią możliwość przebywania w określonych miejscach lub podejmowania określonych czynności od poddania się szczepieniu. W ten sposób osoby zaszczepione uzyskiwałyby praktyczny mechanizm obrony przed naruszeniem ich prawa do ochrony własnego zdrowia przez osoby niezaszczepione".

Czytaj: Przedsiębiorcy boją się czwartej fali. Apelują do rządu o obowiązek szczepień

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum