Znieczulenie i tomograf: zmiany w świadczeniach gwarantowanych AOS. Projekt do konsultacji

Autor: oprac. JKB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia07 października 2022 08:00

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniający regulacje w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Znieczulenie i tomograf: zmiany w świadczeniach gwarantowanych AOS. Projekt do konsultacji
Zmiany w rozporządzeniu obejmują świadczenia gwarantowane AOS. Fot. AdobeStock
  • Projekt rozporządzenia ministra zdrowia trafił do konsultacji publicznych
  • Zgodnie z treścią dokumentu projekt wprowadza zmianę warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w znieczuleniu
  • Proponowana zmiana koresponduje z kierunkiem przyjętym w medycynie, zgodnie z którym ból i lęk towarzyszący badaniom diagnostycznym powinien być eliminowany – czytamy w uzasadnieniu

Proponowane zmiany w świadczeniach AOS

RCL opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający przepisy w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak czytamy w uzasadnieniu:

Projekt rozporządzenia wprowadza zmianę warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w znieczuleniu. Została poszerzona lista procedur diagnostycznych, które mogą być realizowane w znieczuleniu oraz zostały określone kryteria kwalifikacji do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w znieczuleniu.

Zmiany te umożliwiają wykonanie przezskórnej biopsji gruczołu krokowego oraz badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w znieczuleniu całkowitym dożylnym w ramach AOS. Proponowana zmiana oznacza eliminację bólu i lęku podczas badania diagnostycznego — w przypadku biopsji gruczołu krokowego.

Znieczulenie przy diagnostyce obrazowej

Choć tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny nie są badaniami bolesnymi, w niektórych przypadkach jest wskazane wykonanie tych procedur w znieczuleniu. Istnieje grupa osób, które nie współpracują z personelem: dzieci i dorośli z zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami psychicznymi.

Umożliwienie wykonywania TK i RM w znieczuleniu dożylnym w warunkach ambulatoryjnych pozwoli na prawidłowe wykonanie ww. badań u świadczeniobiorców niewspółpracujących z personelem medycznym – czytamy w uzasadnieniu.

Przy okazji wyjaśniono, że zmiana przyczyni się także do zmniejszenia liczby niezasadnych hospitalizacji wynikających z braku możliwości wykonania TK i RM w znieczuleniu dożylnym w ramach ambulatoryjnej opieki.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum