×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w zawodzie opiekuna medycznego. Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia15 marca 2022 17:30

Posłowie wnieśli do ministrów o zmianę nazwy zawodu opiekuna medycznego, podziału na dwie kategorie kwalifikacji oraz powrotu kształcenia w trybie niestacjonarnym. Resort zdrowia odpowiedział. Na zmianę nazwy zawodu nie ma szans.

Zmiany w zawodzie opiekuna medycznego. Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Opiekun medyczny zmieni nazwę na asystenta pielęgniarskiego? Fot. AdobeStock
 • Do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki wpłynęła interpelacja w sprawie zmian w zawodzie opiekuna medycznego
 • Posłowie Jan Szopiński, Rafał Adamczyk oraz Karolina Pawliczak zwrócili uwagę, że mimo rozszerzenia kompetencji czy nowego systemu kształcenia, zawód ten jest "o niskim prestiżu, porównywalnym z zawodem salowej"
 • Zaproponowali w interpelacji zmianę nazwy opiekuna medycznego na "asystenta pielęgniarskiego" oraz podział na dwie kategorie kwalifikacji: świadczenie usług medyczno-pielęgniarskich oraz świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych
 • Postulowali także o przywrócenie kształcenia do zawodu opiekuna medycznego w trybie niestacjonarnym
 • Odpowiedź na propozycję posłów przygotował wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Na zmianę nazwy się nie zanosi

Opiekun medyczny. Interpelacja posłów do ministra zdrowia

W sprawie zmian dotyczących zawodu opiekuna medycznego posłowie Jan Szopiński, Rafał Adamczyk oraz Karolina Pawliczak wystosowali interpelację do ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki. 

- Przyjęcie rozwiązania polegającego na wydłużeniu kształcenia w tym zawodzie i wykluczeniu możliwości prowadzenia go w formie zaocznej wynika z konieczności optymalnego przygotowania opiekunów medycznych na potrzeby systemu ochrony zdrowia - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi.

- Należy bowiem zauważyć, iż dla formy zaocznej przewidziany jest najniższy minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w porównaniu do pozostałych form kształcenia - podkreślił resort zdrowia.

Zawód opiekuna medycznego zmieni nazwę na asystenta pielęgniarskiego?

Posłowie pytali o możliwość przywrócenia kształcenia opiekunów w trybie niestacjonarnym oraz o możliwość zmiany nazwy zawodu na "asystenta pielęgniarskiego".

Na oba te pytania odpowiedź ministra zdrowia jest jednoznaczna.

- W odniesieniu do kwestii dotyczącej przywrócenia możliwości kształcenia w formie zaocznej w zawodzie opiekun medyczny oraz zmiany nazwy tego zawodu uprzejmie informuję, iż aktualnie w resorcie zdrowia nie są planowane i podejmowane działania w tym zakresie - odpowiedział minister.

Kursy kwalifikacyjne dla opiekunów medycznych

Na pytanie, czy dla opiekunów medycznych, którzy zdobyli ten zawód przed 1 września 2021 r., rozważane jest wprowadzenie dodatkowej formy edukacyjnej – kursów uzupełniających kwalifikacje, resort zdrowia odpowiedział, że trwają prace nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych, która będzie regulować m. in. zasady wykonywania oraz zasady doskonalenia zawodowego nieuregulowanych do tej pory ustawowo zawodów medycznych.

- Projekt zakłada uregulowanie m.in. zawodu opiekun medyczny. Ponadto zakłada wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych m.in. dla opiekunów medycznych, dzięki którym nabędą oni dodatkowe kwalifikacje niewynikające z kształcenia przeddyplomowego - wyjaśniło ministerstwo.

Dodano również, że kurs te będą mogły prowadzić podmioty, które m.in. uzyskają wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu kwalifikacyjnego.

Pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia ws. interpelacji dotyczącej opiekunów medycznych do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze