Zmiany w refundacji wyrobów medycznych budzą kontrowersje

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2013 09:32

Z projektu ministerialnego rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych wynika, że resort zdrowia chce zwiększyć refundację kosztów np. na aparaty słuchowe czy protezy lub niektóre typy wózków inwalidzkich, ale obniży finansowanie pieluch i pieluchomajtek.

Te ostatnie pozycje stanowią obecnie największy wydatek w budżecie przeznaczonym na refundację zakupów wyrobów medycznych. Zdaniem ekspertów to złudna oszczędność, która przysporzy wydatków NFZ, bo źle zaopatrzeni chorzy będą trafiać do szpitala - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zmiana refundacji pieluch z 1,23 zł do 80 gr. wydaje się niewielka, jednak pacjenci używający ich w dużych ilościach mogą dokładać do zakupu nawet 200 zł miesięcznie, przy oszczędności dla budżetu do 50 mln zł - wylicza DGP.

Zdaniem Mieczyslawa Augustyna, senatora PO, przewodniczącego komisji rodziny i polityki społecznej, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych to jeden z podstawowych artykułów, zapewniający pacjentom, którzy ich potrzebują, w miarę aktywne życie:

- Teraz wiele osób z powodu oszczędności ograniczy ich zużycie i będzie kupowało te najgorszej jakości, to zaś spowoduje powikłania, z powodu których będą trafiać do szpitala. A leczenie szpitalne będzie NFZ w ostatecznym rozrachunku o wiele więcej kosztować niż zagwarantowanie dobrych pieluch - stwierdza poseł.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum