Zmiany w pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. Projekt noweli rozporządzenia
Resort zdrowia zaproponował zmiany, by do programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego mogły dołączyć centra nie posiadające własnego oddziału psychiatrycznego.

- Do pilotażu centrów zdrowia psychicznego włącza się też centra nie posiadające własnego oddziału psychiatrycznego
- Zmiany mają na celu urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką przez dane centrum zdrowia psychicznego
- Proponuje się rozszerzenie pilotażu o sześć podmiotów
Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego wynika z konieczności doprecyzowania przepisu, którego obecne brzmienie budzi wątpliwości interpretacyjne oraz potrzeby dalszego rozszerzenia programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.
Zaproponowana zmiana zaproponowana ma na celu umożliwienie włączenia do programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, zakwalifikowanych przez Ministra Zdrowia centrów nie posiadających własnego oddziału psychiatrycznego.
Urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką
Dodaje się też przepis, że w przypadku, gdy podmiot wyznaczony do realizacji programu pilotażowego nie jest jedynym podmiotem uprawnionym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień na obszarze pilotażu, normy zatrudnienia personelu centrum zdrowia psychicznego zostaną obniżone o liczbę pracowników zatrudnionych w pozostałych podmiotach uprawnionych do udzielania tych świadczeń.
Przepis ten ma na celu urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką przez dane centrum zdrowia psychicznego.
Wprowadzenie niniejszego przepisu wiąże się z wnioskiem centrum zdrowia psychicznego prowadzonego przez szpital Kliniczny im. J. Babińskiego w Krakowie i stanem faktycznym, zgodnie z którym Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowę pilotażową z ww. szpitalem mimo, iż nie wszystkie podmioty z obszaru działania centrum zdrowia psychicznego stały się jego podwykonawcami.
Sześć kolejnych podmiotów w pilotażu
Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia proponuje się rozszerzenie pilotażu o następujące podmioty:
- Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo;
- Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej;
- Samodzielny Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku;
- Centrum Medyczne HCP Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością;
- Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wrocław);
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu.
Niezbędne do rozpoczęcia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu jest podpisanie przez podmiot umowy z właściwym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
W projekcie zawarto też tabelę przedstawiającą liczbę populacji do objęcia opieką przez podmioty proponowane do włączenia w grono realizatorów pilotażu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- dokument520830.pdf Prezentacja PDF • 0,14 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)