×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. Projekt noweli rozporządzenia

Autor: oprac. LJ • Źródło: RCL15 września 2021 12:10

Resort zdrowia zaproponował zmiany, by do programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego mogły dołączyć centra nie posiadające własnego oddziału psychiatrycznego.

Zmiany w pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. Projekt noweli rozporządzenia
Centrum bez własnego oddziału psychiatrycznego też może przystąpić do pilotażu centrów zdrowia psychicznego (fot. AdobeStock)
 • Do pilotażu centrów zdrowia psychicznego włącza się też centra nie posiadające własnego oddziału psychiatrycznego
 • Zmiany mają na celu urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką przez dane centrum zdrowia psychicznego
 • Proponuje się rozszerzenie pilotażu o sześć podmiotów

Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego wynika z konieczności doprecyzowania przepisu, którego obecne brzmienie budzi wątpliwości interpretacyjne oraz potrzeby dalszego rozszerzenia programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Zaproponowana zmiana zaproponowana ma na celu umożliwienie włączenia do programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, zakwalifikowanych przez Ministra Zdrowia centrów nie posiadających własnego oddziału psychiatrycznego.

Urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką

Dodaje się też przepis, że w przypadku, gdy podmiot wyznaczony do realizacji programu pilotażowego nie jest jedynym podmiotem uprawnionym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień na obszarze pilotażu, normy zatrudnienia personelu centrum zdrowia psychicznego zostaną obniżone o liczbę pracowników zatrudnionych w pozostałych podmiotach uprawnionych do udzielania tych świadczeń.

Przepis ten ma na celu urealnienie liczby zatrudnionego personelu do populacji objętej opieką przez dane centrum zdrowia psychicznego.

Wprowadzenie niniejszego przepisu wiąże się z wnioskiem centrum zdrowia psychicznego prowadzonego przez szpital Kliniczny im. J. Babińskiego w Krakowie i stanem faktycznym, zgodnie z którym Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowę pilotażową z ww. szpitalem mimo, iż nie wszystkie podmioty z obszaru działania centrum zdrowia psychicznego stały się jego podwykonawcami.

Sześć kolejnych podmiotów w pilotażu

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia proponuje się rozszerzenie pilotażu o następujące podmioty:

 • Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo;
 • Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej;
 • Samodzielny Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku;
 • Centrum Medyczne HCP Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością;
 • Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wrocław);
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu.

Niezbędne do rozpoczęcia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu jest podpisanie przez podmiot umowy z właściwym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

W projekcie zawarto też tabelę przedstawiającą liczbę populacji do objęcia opieką przez podmioty proponowane do włączenia w grono realizatorów pilotażu.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze