×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w obowiązkowych testach przy wjeździe do Polski

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia19 grudnia 2021 21:21

Weszły nowe przepisy dla podróżnych wracających do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Dotyczą obowiązkowego testowania oraz kwarantanny.

Zmiany w obowiązkowych testach przy wjeździe do Polski
Fot. Shutterstock
 • Opublikowano nowelizację rozporządzenia covidowego w sprawie zmian w obostrzeniach. Zmienią się między innymi restrykcje na granicach dla podróżnych wracających spoza strefy Schengen
 • Od 17 grudnia zwolnione z obowiązku testowania są m.in. załogi samolotów, pociągów, ale również kierowcy transportu kołowego
 • Ponadto dla osób, które nie wykonają testu w ciągu 24 godzin przed powrotem do kraju, zostanie uruchomiona możliwość testowania na lotniskach do 3 godzin od przylotu
 • Nie przewidujemy tu żadnych możliwości nadużyć. Nie ma tak, że ktoś poinformuje, że wykona test w ciągu najbliższych trzech godzin i z lotniska zniknie - ostrzega rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Sprawdź: Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Weszły nowe przepisy podróżnych dla wracających do Polski

17 grudnia została ogłoszona nowelizacja rozporządzenia covidowego, która zmienia obowiązujące obostrzenia koronawirusowe. Zmiany dotyczą obowiązkowego testowania oraz kwarantanny. Niektóre obowiązująć od 17 grudnia, inne od 18 grudnia.

 • I tak  - od 17 grudnia - z obowiązku testowania na granicy będą zwolnieni członkowie załóg samolotów, pociągów oraz kierowcy tirów. 
 • Od 18 grudnia zwolnione z obowiązku testowania na granicach będą również dzieci do 5 roku życia.
 • Jest też nowa opcja dla podróżnych wracających do kraju, którzy  nie wykonali testów wciągu 24 godzin przed powrotem.

- W ramach przylotu, przyjazdu do Polski test zwalniający z kwarantanny to jest test wykonany w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeżeli go nie mamy, przylatując do Polski, wykonujemy go przed odprawą graniczną - to nowość, która wchodzi od jutra (18 grudnia), czyli możliwość wykonania testu w ciągu 3 godzin od przylotu - wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Sprawdź: Rząd zmienia obostrzenia. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia covidowego

Test na lotnisku do trzech godzin, albo 14 dni na kwarantannie

Rzecznik MZ ostrzega jednak, że jeśli ktoś zechce obejść system, trafi z automatu na kwarantannę.

- Nie przewidujemy tu żadnych możliwości nadużyć. Nie ma tak, że ktoś poinformuje, że wykona test w ciągu najbliższych trzech godzin i z lotniska zniknie. Takiej możliwości nie ma, ponieważ osoba przechodząc przez odprawę graniczną - a jeżeli przylatujemy z obszaru non -Schengen każda osoba musi przejść odprawę - jest wpisywana przez straż graniczną na kwarantannę - wyjaśnił. 

I dodał: Więc jeżeli nie zostanie wykonany test w ciągu 3 godzin, taka osoba pozostaje na kwarantannie. Wykonamy test po 4 godzinach, po 5 godzinach, po 24 godzinach, przebywamy na kwarantannie 14 dni.

 Andrusiewicz dodał, że przepisy w sprawie testów na lotniskach wejdą w życie 18 grudnia, ponieważ lotniska musza przygotować się do organizacji punktów testowania. 

Sprawdź: Koronawirus. Kwarantanna w grudniu 2021. Ile trwa i kto na nią kieruje?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze