×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w leczeniu krwią i jej składnikami. Skrócono pobyt pacjenta po przetoczeniu

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Ustaw, Rynek Zdrowia11 maja 2023 07:40

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Wchodzi w życie po upływie miesiąca po dniu ogłoszenia.

Zmiany w leczeniu krwią i jej składnikami. Skrócono pobyt pacjenta po przetoczeniu
Zmieniono rozporządzenie dotyczące leczenia krwią i jej składnikami. Fot. Shutterstock
  • 10 maja ogłoszono w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne
  • Zgodnie z przepisami uwzględniono krótszy pobyt pacjenta w szpitalu po przetoczeniu krwi
  • Wskazano także konieczność poinformowania pacjenta o niezwłocznym zgłoszeniu każdego niepokojącego objawu, w szczególności dreszczy, wysypki, zaczerwienienia skóry, duszności – objawy mogą wystąpić zarówno w trakcie, jak i po przetoczeniu

Rozporządzenie o leczeniu krwią i jej składnikami

Poniżej treść wprowadzonych zmian w rozporządzeniu:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 roku w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (Dz. U. z 2021 r. poz. 504 oraz z 2022 r. poz. 1043) w § 13 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Lekarz odpowiedzialny za przetoczenie lub wyznaczona przez niego pielęgniarka lub położna, lub lekarz przejmujący opiekę nad pacjentem są odpowiedzialni za obserwację pacjenta podczas przetoczenia przez:

1) 24 godziny od zakończenia przetoczenia – w przypadku gdy pacjent pozostaje w oddziale szpitalnym, lub

2) co najmniej 2 godziny od zakończenia przetoczenia – w przypadku gdy pacjent jest wypisywany z oddziału szpitalnego lub przetoczenie odbyło się w trybie hospitalizacji jednodniowej.

4. Pacjenta informuje się o konieczności niezwłocznego zgłoszenia każdego niepokojącego objawu, w szczególności dreszczy, wysypki, zaczerwienienia skóry, duszności oraz bólu kończyn lub okolicy lędźwiowej, które mogą wystąpić zarówno w trakcie przetoczenia, jak i po zakończeniu obserwacji po przetoczeniu, a w karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego umieszcza się pouczenie, że w razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy".

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze