Zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Autor: MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia01 sierpnia 2022 08:00

Posłowie pytają szefa resortu zdrowia Adam Niedzielskiego o zmiany w minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek. - Jeśli będą docierać kolejne sygnały o potrzebie zmiany przedmiotowych regulacji, problem zostanie przeanalizowany - odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytania o zmiany norm zatrudniania pielęgniarek Fot. AdobeStock
 • Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja w sprawie dokonania zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek zawartych w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego dotyczących rehabilitacji leczniczej stacjonarnej
 • Posłowie zapytali czy ministerstwo w najbliższym czasie podejmie działania, aby dostosować przepisy regulujące obsadę pielęgniarską na oddziałach rehabilitacyjnych
 • Zwrócili uwagę, że zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem norma zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach rehabilitacyjnych stacjonarnych wynosi 0,6 etatu na jedno łóżko, czyli tyle samo, co na każdym innym oddziale o profilu zachowawczym

Normy zatrudnienia pielęgniarek. Do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja

Posłowie Andrzej Gawron, Bartłomiej Dorywalski, Elżbieta Płonka, Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Beata Strzałka, Adam Ołdakowski oraz Barbara Dziuk zwrócili się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie dokonania zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek zawartych w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego dotyczących rehabilitacji leczniczej stacjonarnej.

Zwrócili oni uwagę, że "zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem norma zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach rehabilitacyjnych stacjonarnych wynosi 0,6 etatu na jedno łóżko, czyli tyle samo, co na każdym innym oddziale o profilu zachowawczym, a to oznacza, że według tej normy na oddziale liczącym 45 łóżek powinno być zatrudnionych 27 pielęgniarek".

- Okazuje się jednak, co wynika z doświadczeń funkcjonowania wielu ośrodków rehabilitacyjnych na terenie kraju, że zatrudnianie takiej liczby pielęgniarek na oddziale rehabilitacyjnym, np. liczącym 45 łóżek, nie jest konieczne - napisali w piśmie i zwrócili się z pytaniem:

Czy ministerstwo w najbliższym czasie podejmie działania, aby dostosować przepisy regulujące obsadę pielęgniarską na oddziałach rehabilitacyjnych?

"Nie są planowane zmiany regulacji obsad pielęgniarskich"

W odpowiedzi na interpelację resort zdrowia podkreśla, iż przy ustalaniu minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, uwzględnia się:

 • zakres i rodzaj udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym świadczeń
  profilaktycznych,
 • liczbę pacjentów obejmowanych opieką w danym roku,
 • wyposażenie, w szczególności w sprzęt i aparaturę medyczną, techniczną oraz środki transportu i łączności,
 • harmonogram czasu pracy,
 • średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich i średni czas dyspozycyjny,
 • właściwą kategorię opieki ustaloną dla pacjenta,
 • liczbę pacjentów zakwalifikowanych do danej kategorii opieki,
 • stan zatrudnienia i organizacji pracy w jednostkach lub komórkach
  organizacyjnych nieudzielających świadczeń zdrowotnych.

- A zatem przy ustalaniu minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek brane są pod uwagę różne czynniki, co powinno przekładać się na zróżnicowanie zatrudnienia personelu pielęgniarskiego - dodano.

- Obecnie nie są planowane prace zmierzające do zmiany zapisów związanych z regulacją obsad pielęgniarskich. Natomiast jeśli do Ministerstwa Zdrowia będą docierać kolejne sygnały o potrzebie zmiany przedmiotowych regulacji, problem zostanie przeanalizowany, a modyfikacja odpowiednich zapisów zostanie uwzględniona przy kolejnej nowelizacji przepisów regulujących udzielanie świadczeń z zakresu rehabilitacji
leczniczej - podkreślono.

Pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum