Zmiana ustawy o pomocy społecznej dotyczy m.in. osób z zaburzeniami psychicznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 19:07

Wszystkie kluby parlamentarne zapowiedziały we wtorek poparcie dla noweli ustawy o pomocy społecznej, ale chcą m.in. złagodzenia zapisu zakazującego osobom pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych przebywania w schroniskach i noclegowaniach.

Zmiana ustawy o pomocy społecznej dotyczy m.in. osób z zaburzeniami psychicznymi

Projekt został przygotowany przez podkomisję stałą do spraw pomocy społecznej, jako odpowiedź na problemy zgłaszane przez przedstawicieli środowiskowych domów samopomocy.

Środowiskowe domy samopomocy przeznaczone są głównie dla osób psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Są to ośrodki wsparcia świadczące pomoc półstacjonarną, służącą utrzymaniu podopiecznego w jego środowisku, zapobiegające pobytowi w instytucjonalnej placówce. W projekcie zaproponowano m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi tych placówek.

Zapisy w projekcie mają także umożliwić gminom prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy i stanowić rozwiązanie np. dla osób aktywnych zawodowo. Obecnie takie kluby mogą prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie może korzystać z ich usług ze względu na odległość.

Projekt zawiera również inne zmiany porządkujące. Zakłada też, że dzieci, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie będą musiały w przyszłości ponosić kosztów ich pobytu w domu pomocy społecznej.

We wtorek w Sejmie poparcie dla noweli zapowiedziały wszystkie kluby parlamentarne. Reprezentujący je posłowie ocenili jednak, że należy wprowadzić do niego zmiany. Zwracali uwagę m.in. na zapis stanowiący, iż w noclegowni i schronisku nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum